sobota, 25 maja

Począwszy od 24 stycznia Apple nie będzie już dołączać słuchawek EarPods do każdego iPhone’a sprzedawanego we Francji. Informacja taka została podana w zawiadomieniu opublikowanym przez francuskiego operatora.

Do tej pory Apple był zobowiązany do umieszczenia słuchawek EarPods w pudełku z iPhonem ze względu na francuskie prawo, które wymagało, aby każdy smartfon sprzedawany w tym kraju był wyposażony w „zestaw głośnomówiący”, ale teraz prawo zostało zmienione na rzecz zmniejszenia śladu węglowego przez urządzenia cyfrowe.

Począwszy od iPhone’a 12 w 2020 roku, Apple przestał dołączać słuchawki EarPods i zasilacz do pudełka iPhone’a twierdząc, że robi to po części w celu zmniejszenia swojego wpływu na środowisko. Po usunięciu obu akcesoriów pudełko iPhone’a stało się drastycznie cieńsze. Apple usunął również oba elementy ze starszych modeli iPhone’a, które nadal sprzedawał.

Pomimo zapowiedzi Apple, firma była zobowiązana do dalszego dostarczania iPhone’ów z EarPods we Francji. Zgodny z prawem obowiązek Apple dotyczący dołączania słuchawek EarPods opierał się na zasadzie ostrożności, ponieważ zgodnie z francuskim prawem ryzyko narażenia rozwijającego się mózgu na działanie fal elektromagnetycznych nie jest dokładnie znane.

Teraz to wszystko się zmieni. Zgodnie z nową ustawą uchwaloną na francuskim zgromadzeniu producenci smartfonów nie będą już zmuszani do dołączania słuchawek do pudełka. Zamiast tego muszą tylko zapewnić dostępność kompatybilnych słuchawek jako opcjonalnego akcesorium. Zgodnie z zawiadomieniem opublikowanym przez francuskiego operatora Fnac, od 24 stycznia iPhone’y nie będą już dostarczane ze słuchawkami EarPods w pudełku. Regionalna witryna Apple dla Francji nadal pokazuje słuchawki EarPods jako element dołączony do pudełka z iPhonem wraz z kablem USB-C na Lightning, chociaż prawdopodobnie zostanie to wkrótce zaktualizowane.

Decyzja Apple o usunięciu słuchawek EarPods i zasilacza z pudełka iPhone była kontrowersyjna również w innych krajach. Apple został przykładowo ukarany grzywną w wysokości 2 milionów dolarów w Brazylii za nieuwzględnienie zasilacza w iPhone’ach.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx