piątek, 24 maja
Apple ogłosił wyniki finansowe za trzeci kwartał kalendarzowy 2023 roku. Spółka zadeklarowała przychody kwartalne w wysokości 89,5 mld dolarów, co stanowi spadek o 1 procent rok do roku i rozwodniony zysk kwartalny w wysokości 1,46 dolara na jedną akcję, co stanowi wzrost o 13 procent rok do roku.

„Z wielką przyjemnością ogłaszamy dziś osiągnięcie rekordowych dla kończącego się we wrześniu kwartału przychodów ze sprzedaży iPhone’a oraz najwyższe w historii przychody z usług”, oświadczył Tim Cook, dyrektor generalny Apple. „Jeszcze nigdy w okresie przedświątecznym nie mieliśmy tak mocnej oferty produktów. Są wśród nich modele iPhone’a 15 oraz nasze pierwsze neutralne węglowo modele Apple Watch, które są prawdziwym punktem zwrotnym w dążeniu do tego, by w 2030 roku wszystkie produkty Apple były neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla”.
„Dzięki sile naszego ekosystemu oraz wyjątkowej lojalności klientów liczba aktywnie użytkowanych urządzeń ponownie osiągnęła rekordowy poziom dla wszystkich produktów i we wszystkich segmentach geograficznych”, podsumowuje Luca Maestrii, dyrektor finansowy Apple. „W kwartale kończącym się we wrześniu działalność biznesowa spółki wygenerowała dwucyfrowy wzrost zysku na jedną akcję, co pozwoliło zwrócić naszym akcjonariuszom blisko 25 mld USD i jednocześnie kontynuować inwestycje w długofalowe plany rozwojowe”.
wyniki-finansowe-apple-q32023
W trzecim kwartale 2023 wśród urządzeń dalej królowała sprzedaż iPhone’a. I to właśnie on wygenerował wzrost przychodów do 43,8 miliarda dolarów, co stanowi poprawę względem poprzedniego roku, gdzie uzyskano 42,6 miliarda dolarów. A należy pamiętać, że iPhone 15 pojawił się we wrześniu zatem jego sprzedaż jest tu uwzględniona jedynie z jednego miesiąca. Rokuje to też na pewno świetny czwarty kwartał, kiedy to dostępność nowych modeli pozostanie w pełni zaspokojona.
Gorzej wypadła sprzedaż komputerów Mac. W omawianym kwartale przychody wyniosły 7,6 miliarda dolarów, co jest spadkiem o 34% w stosunku do poprzedniego roku. To samo tyczy się iPadów, które również zanotowały spadek. Przychody z tabletów wyniosły 6,4 miliarda dolarów w porównaniu do 7,1 miliarda dolarów rok wcześniej.
Segment urządzeń do noszenia, akcesoriów domowych i akcesoriów utrzymał się mniej więcej na tym samym poziomie. Nie ma tu większego wahnięcia ani w jedną, ani w drugą stronę.
Ale drugim motorem napędowym w trzecim kwartale zaraz po iPhonie znów okazały się usługi. Sektor ten zdołał przekroczyć swoje dotychczasowe rekordy, osiągając przychód w wysokości 22,3 miliarda dolarów. To wynik lepszy o 16% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Marża brutto za kwartał wyniosła 45,2% w porównaniu do 42,3% w kwartale ubiegłego roku. Apple zadeklarował także kwartalną wypłatę dywidendy w wysokości 0,24 dolara na akcję, płatnej 16 listopada akcjonariuszom zarejestrowanym na 13 listopada.
Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx