piątek, 2 czerwca

Sąd Unii Europejskiej uchylił dziś orzeczenie Komisji Europejskiej stwierdzające, że Apple powinien zapłacić rządowi Irlandii 13 miliardów euro (14,5 miliarda dolarów) podatku.

Sąd opowiedział się po stronie Apple i stwierdził, że organ UE kierowany przez szefową antymonopolową Margrethe Vestager nie wykazał, że irlandzkie ustalenia podatkowe ze spółką są nielegalną pomocą dla państwa. Od dzisiejszej decyzji można się odwołać.

Zarówno Apple, jak i Irlandia odwołały się od pierwotnego orzeczenia z 2016 roku w którym stwierdzono, że Apple winien był temu krajowi ponad 13 miliardów euro z tytułu podatków, ponieważ ustalenia między tymi dwoma krajami były niesprawiedliwe.

W dzisiejszym orzeczeniu Sąd stwierdził:

„W dzisiejszym wyroku Sąd stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, ponieważ Komisji nie udało się wykazać w sposób wymagany prawem, że istnieje korzyść”.

W 2016 roku dyrektor generalny Apple, Tim Cook, nazwał pierwotną decyzję KE „totalną bzdurą polityczną” i powiedział, że Apple wierzy, że zostanie ona cofnięta. „Decyzja jest zła i nie jest oparta na prawie ani faktach, jest oparta o politykę. Myślę, że bardzo ważne jest, abyśmy wstali i powiedzieli to bardzo głośno” – powiedział wówczas Cook.

W e-mailowy oświadczeniu dla Bloomberga Apple powiedział, że z zadowoleniem przyjął dzisiejsze orzeczenie.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
2 lat temu

Trybunał Sprawiedliwości, nie żaden Sąd UE ??‍♂️

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx