sobota, 20 lipca

Jak informuje Reuters, unijne organy nadzoru antymonopolowego zwróciły się do użytkowników i konkurentów Apple z prośbą o ocenę znaczenia usług iMessage firmy Apple i usługi Bing firmy Microsoft w porównaniu z konkurencyjnymi usługami.

Według osób zaznajomionych ze sprawą, Komisja Europejska rozesłała kwestionariusze na początku tego miesiąca, pytając, czy jest coś konkretnego w usługach iMessage oraz Bing, Edge i Microsoft Advertising firmy Microsoft, na których polegają użytkownicy biznesowi i w jaki sposób wpasowują się one w ekosystemy firm . W ankiecie pytano także o liczbę użytkowników korzystających z usług.

Ankieta ma miejsce po tym, jak Apple i Microsoft sprzeciwiły się unijnemu organowi regulacyjnemu, który określił je jako „strażników”, przed publikacją pierwszej listy usług, które mają być regulowane ustawą o rynkach cyfrowych (DMA). Apple w zeszłym miesiącu argumentował, że iMessage nie obsługuje liczby użytkowników wymaganych do zastosowania przepisów DMA i nie powinien być zobowiązany do jej przestrzegania.

Ustawodawstwo wprowadza nowe zasady mające zastosowanie do usług uznawanych za usługi podstawowe platformy i zmusza je do udostępnienia swoich różnych usług i platform innym firmom i deweloperom. Na przykład Apple może zostać zmuszony do umożliwienia firmom zewnętrznym i konkurencyjnym aplikacjom, takim jak WhatsApp firmy Meta, bezpośredniej integracji z iMessage.

Analitycy szacują, że iMessage ma aż miliard użytkowników na całym świecie, jednak Apple od kilku lat nie ujawnia żadnych oficjalnych liczb na ten temat. To, czy iMessage zostanie uwzględniony na wstępnej unijnej liście usług „strażników”, będzie zależeć od tego, jak zdefiniuje ona rynek, na którym działa.

Oczekuje się, że Apple doda obsługę pobierania aplikacji spoza App Store na iPhone’y i iPady w Europie poprzez aktualizację do iOS 17 ze względu na wymagania DMA, co ostatecznie może wymusić podobne poważne zmiany w sposobie, w jaki App Store, FaceTime i Siri działają na urządzeniach Apple.

Respondenci ankiety mieli niecały tydzień na przekazanie informacji zwrotnych, a według raportu Komisja chce zakończyć dochodzenie „w ciągu pięciu miesięcy”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx