sobota, 20 kwietnia

Według Marka Gurmana z Bloomberga, iOS 17 po raz pierwszy pozwoli użytkownikom iPhone’a pobierać aplikacje spoza oficjalnego sklepu App Store.

Zmiana umożliwiłaby klientom pobieranie aplikacji bez konieczności korzystania z App Store, co oznaczałoby, że deweloperzy nie musieliby płacić Apple od 15 do 30 procent prowizji.

Ustawa Unii Europejskiej o rynkach cyfrowych (DMA), która weszła w życie 1 listopada 2022 roku wymaga od firm „strażników” otwarcia swoich usług i platform dla innych firm i deweloperów.

DMA będzie miało duży wpływ na platformy Apple i może spowodować, że Apple dokona poważnych zmian w App Store, Wiadomościach, FaceTime, Siri i nie tylko. Według Gurmana Apple planuje wdrożyć obsługę pobierania ze źródeł zewnętrznych (ang. sideloading), aby spełnić do przyszłego roku nowe europejskie przepisy.

Apple twierdzi, że sideloading „podważy ochronę prywatności i bezpieczeństwa”, na której polegają użytkownicy iPhone’a, narażając ludzi na złośliwe oprogramowanie, oszustwa, śledzenie danych i inne problemy. Jednak Apple musi przestrzegać DMA nie chcąc ryzykować grzywną w wysokości nawet 20 procent swoich globalnych przychodów po naruszeniu przepisów UE.

W raporcie z grudnia 2022 roku Gurman informował, że Apple rozważa wdrożenie wymagań bezpieczeństwa, takich jak weryfikacja, proces, za który może pobierać opłatę zamiast pobierania prowizji ze sprzedaży aplikacji. Apple ma system weryfikacji na komputerze Mac, który zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo, zapewniając jednocześnie dostęp do aplikacji spoza Mac App Store.

Jeśli inne kraje wprowadzą podobne przepisy, alternatywne sklepy z aplikacjami mogą rozszerzyć swoją działalność poza Unię Europejską. Same Stany Zjednoczone rozważają już przepisy, które wymagałyby od Apple zezwolenia na sideloading.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx