poniedziałek, 7 października

Od 1961 roku, corocznie, 23 marca obchodzony jest Światowy Dzień Meteorologii. Upamiętnia on wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).

AirPods4

Głównym założeniem organizacji jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do jak najprecyzyjniejszej prognozy pogody oraz dostarczanie informacji meteorologicznych dostosowanych do zapotrzebowania danego kraju. Netatmo ze swoimi stacjami pogodowymi, również aktywnie uczestniczy w tych działaniach.

Światowa sieć stacji pogodowych

Inteligentne Stacje Pogodowe Netatmo dostarczają danych z ponad 170 krajów. Jest to jedna z największych sieci Stacji Pogodowych na świecie pozwalająca na śledzenie lokalnej pogody w czasie rzeczywistym. Wszystkie informacje o temperaturze, wilgotności, opadach i wietrze są wyświetlane na ogólnodostępnej, internetowej mapie pogody. Każdy użytkownik, który anonimowo dzieli się odczytami ze swoich urządzeń pogodowych aktywnie przyczynia się do badań i poprawia dokładność prognoz pogody. Społeczność stworzona dzięki Inteligentnym Stacjom Pogodowym to coś więcej niż tylko wymiana informacji pomiędzy entuzjastami. To również wkład w naukę poprzez partnerstwo Netatmo z instytutami meteorologicznymi.

IMGW również korzysta z danych Netatmo

W 2022 roku Netatmo podjęło współpracę z organizacją EUMETNET (European Meteorological Network). Jest to europejskie stowarzyszenie zrzeszające narodowe służby meteorologiczne z 31 krajów,  w tym Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Państwowe podmioty tworzą sieć, wewnątrz której zbierają dane pogodowe, wymieniają się nimi i współpracują w ramach wspólnych projektów. Zapewnia im to dane do m.in. dokładniejszego badanie klimatu czy coraz precyzyjniejszego prognozowania pogody. Jednym z aktywnych programów jest „Pogoda z Netatmo”. W ramach tego projektu francuski producent smart home wspiera meteorologów i instytucje zrzeszone w EUMETNET dostarczając dane meteorologiczne zbierane ze swoich Inteligentnych Stacji Pogodowych. IMGW również korzysta z analizy raportów pogodowych Netatmo z Polski.

Co dają lokalne dane pogodowe?

Odczyty i historia hiperlokalnych danych pogodowych są przydatne w wielu branżach, takich jak ubezpieczenia, nieruchomości, budownictwo, energetyka czy rolnictwo. Pozwalają również znacznie doprecyzować szczegóły zmian meteorologicznych, które są wykrywane przez rozmieszczone w różnych częściach świata satelity i radary pogodowe.

 „Nasza społeczność naukowców z całej Europy ściśle współpracuje z Netatmo. Pozwala to poprawiać jakość informacji pogodowych, ostrzeżeń i wskazówek dostarczanych ludziom oraz organizacjom wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują” – komentuje Jacqueline Sugier z Programu Obserwacji EUMETNET. Przykładowo, w Szwajcarii odczyty urządzeń Netatmo pozwalają naukowcom i inżynierom zrozumieć, jak rozkłada się temperatura w różnych obszarach środowiska miejskiego. Informacje te pomagają tworzyć analizy w zakresie architektury, zdrowia publicznego i planowaniamiejskiego.

Użytkownicy Netatmo mają pełny wybór, czy chcą udostępniać dane dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych, a wszystkie przekazane informacje są anonimizowane. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zagrożenie prywatności. Ci którzy się na to decydują, stają się częścią licznej społeczności, zaangażowanej w gromadzenie informacji, z których płyną realne korzyści.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx