środa, 24 lipca

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, Samsung i Oppo planują przejście na własne chipy, aby rywalizować z chipami Apple z serii A w iPhone’ach.

Na początku tego roku chińska marka smartfonów Oppo wprowadziła swój pierwszy niestandardowy chip silicon, procesor obrazu MariSilicon X, w Find X5. Obecnie zespół projektantów chipów firmy opracowuje procesor aplikacji (AP) i cały niestandardowy system System on Chip (SoC) dla przyszłych urządzeń Oppo, donosi IT Home. Podobnie jak niestandardowe chipy Apple, Oppo liczy na TSMC w produkcji swoich chipów.

IT Home sugeruje, że Oppo wprowadzi na rynek swój niestandardowy procesor aplikacji AP, wyprodukowany w procesie TSMC 6 nm, w 2023 roku. Po tym podobno nastąpi wypuszczenie pełnego SoC, integrującego AP i modem, wyprodukowany w procesie 4 nm TSMC, w 2024 roku. Chipy mogą nie być porównywalne z istniejącymi ofertami Qualcomm i Mediatek pod względem wydajności i procesów produkcyjnych, ale można je będzie początkowo zastosować w produktach mobilnych klasy podstawowej, a następnie z czasem zwiększyć penetrację rynku.

Niemal równolegle, serwis iNews 24 poinformował, że podczas wewnętrznego spotkania dla pracowników szef smartfonów Samsung, Roh Tae-moon, powiedział, że zamierza stworzyć AP unikalny dla telefonów Galaxy. Nacisk w kierunku niestandardowych chipów krzemowych jest podobno napędzany przez problemy z GPS i słabą wydajność termiczną spowodowaną przez układ Exynos 2200 w najnowszej serii smartfonów Samsung Galaxy S22. Samsung ma nadzieję, że dzięki swoim niestandardowym chipom osiągnie ten sam poziom co Apple, biorąc pod uwagę wiele czynników i to nie tylko pod względem wydajności na pierwszym planie.

Ruch ten najwyraźniej wpisuje się w tendencję zwiększania ambicji marek smartfonów z Androidem, aby bardziej bezpośrednio rywalizować z Apple i stać się największą na świecie marką smartfonów, przy czym Oppo planuje agresywnie konkurować na rynku smartfonów z wyższej półki, a Xiaomi obiecuje „wojnę na śmierć i życie” z Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx