sobota, 25 maja

Pomimo krytyki ze strony Apple, prawodawcy Unii Europejskiej zdecydowaną większością głosów przegłosowali w czwartek nowe przepisy ustanawiające wspólną ładowarkę dla wszystkich producentów urządzeń mobilnych w całej Europie poinformował Reuters.

Członkowie Parlamentu Europejskiego głosowali 582–40 za rezolucją wzywającą Komisję Europejską, która opracowuje projekty przepisów UE, do zapewnienia, aby konsumenci UE nie byli już zobowiązani do kupowania nowych ładowarek z każdym nowym urządzeniem.

W rezolucji stwierdzono, że dobrowolne porozumienie w branży znacznie zmniejszyłoby liczbę typów ładowarek, ale nie doprowadziło do jednego wspólnego standardu.

W lipcu Komisja powinna przyjąć nowe przepisy, wzywając do „pilnej potrzeby podjęcia działań regulacyjnych UE w celu zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych, umożliwienia konsumentom dokonywania zrównoważonych wyborów oraz umożliwienia im pełnego uczestnictwa w wydajnym i dobrze funkcjonującym rynku wewnętrznym.”

Proponowane porty ładowania urządzeń przenośnych obejmują Micro-USB, USB-C i złącze Lightning. W czwartkowej rezolucji nie określono, jaki powinien być standard ładowania mobilnego, ale urządzenia mobilne inne niż Apple oraz coraz częściej laptopy i tablety są ładowane przez USB-C, więc jest mało prawdopodobne, aby Unia Europejska wybrała złącze Apple Lightning.

W zeszłym tygodniu Apple odrzucił propozycje wiążących środków, aby smartfony, tablety i inne urządzenia przenośne korzystały ze standardowego portu ładowania, takiego jak USB-C.

W oświadczeniu Apple powiedział, że przemysł już przestawia się na USB-C i że przepisy wymuszające zgodność zahamowałyby innowacje, szkodząc europejskim konsumentom. Apple stwierdził również, że taki ruch „stworzyłby niespotykaną dotąd ilość odpadów elektronicznych i znacznie utrudnił życie użytkownikom”.

Komisja Europejska, która działa jako organ wykonawczy UE, od ponad dekady naciska na wspólną ładowarkę. Jednak najnowsza rezolucja sprawia, że przepisy są bardziej prawdopodobne, ponieważ organ wykonawczy UE uwzględnił wspólny standard ładowarki jako jedno z działań planowanych na ten rok.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx