niedziela, 26 maja

Rosetta 2 jest niezbędna, jeśli chcecie móc uruchamiać starsze, nienatywne aplikacje Intel x86 na nowych komputerach Apple Silicon Mac z procesorem M1.

Co ciekawe, Rosetta 2 nie jest instalowana domyślnie na tych komputerach Mac, więc jeśli chcecie uruchamiać te aplikacje musicie samodzielnie zainstalować Rosetta 2 na Apple Silicon Mac.

Istnieją dwa sposoby instalacji Rosetty 2 na Apple Silicon Mac; używając Terminala lub próbując otworzyć inną niż natywna aplikacja x86, która wyświetla monit o zainstalowanie. Możecie użyć dowolnej metody, ponieważ obie dadzą ten sam efekt końcowy. Pamiętajcie, że dotyczy to tylko komputerów z procesorem M1 i nie jest to konieczne na żadnym komputerze Mac z procesorem Intel. Ponadto ta funkcja jest dostępna tylko w systemie macOS Big Sur lub nowszym.

Jak zainstalować Rosetta 2 przez uruchomienie aplikacji

Jeśli posiadacie jakieś aplikacje Intel x86 dostępne na Apple Silicon Mac, zwykłe kliknięcie wywołujące uruchomienie aplikacji poprosi użytkownika o zainstalowanie Rosetty. Kliknięcie „Instaluj” spowoduje zainstalowanie oprogramowania Rosetta 2 na komputerze Mac.

Jak zainstalować Rosettę 2 za pomocą wiersza poleceń na Apple Silicon Mac

Innym sposobem zainstalowania Rosetty 2 na komputerze Mac jest użycie znanego narzędzia wiersza poleceń Softwareupdate.

softwareupdate --install-rosetta

Spowoduje to uruchomienie instalatora Rosetty i będziecie musieli zgodzić się na umowę licencyjną. Możecie również pominąć umowę licencyjną, podając dodatkową flagę:

/usr/sbin/softwareupdate --install-rosetta --agree-to-license

W dużym skrócie, nowe komputery Apple Silicon Mac działają na innej architekturze, podczas gdy komputery Mac od dłuższego czasu używają chipów Intela. Rosetta 2 tłumaczy kod Intel x86 na ARM, dzięki czemu może działać na nowym sprzęcie Apple Silicon.

Z czasem coraz więcej aplikacji na Maca będzie działać natywnie na Apple Silicon, a Rosetta 2 ostatecznie stanie się niepotrzebna i zostanie pewnie wycofana. Ale proces ten zapewne zajmie jeszcze trochę czasu, ponieważ Apple jest dopiero na początku procesu wprowadzania Apple Silicon do asortymentu sprzętu Mac.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx