piątek, 12 lipca

Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy w życiu nie połączył się z siecią internetową, która dostępna była dla wszystkich. Bez względu na to, czy było to w Twojej ulubionej kawiarni, w hotelu czy gdzieś indziej, wszyscy korzystamy z dobrodziejstw hotspotów. Nawet, jeśli masz wykupiony pakiet danych, zawsze może wystąpić jakiś problem z Twoim operatorem, przez co korzystanie z Internetu może być utrudnione. Wtedy publiczna sieć wi-fi będzie zbawieniem.

Dodatkowo, ze względu na sytuację, w jakiej się obecnie znajdujemy, wielu pracodawców decyduje się na umożliwienie swoim pracowników wykonywanie swoich obowiązków zawodowych zdalnie. Gdy praca w domu staje się jednak coraz nudniejsza, zaczynamy szukać alternatyw. Jedną z nich jest opuszczenie swojego salonu i zmiana otoczenia. To właśnie wtedy zaczynają się jednak problemy.

Sieci publiczne są Twoim wrogiem

Sieci publiczne, jak sama nazwa wskazuje, są dostępne dla każdego. Oznacza to, że nie są one chronione w żaden specjalny sposób i każdy ma do nich dokładnie taki sam dostęp, jak Ty. Stwarza to potencjalne okazje dla cyberprzestępców, którzy opuszczą lokal z czymś więcej niż tylko pełnym żołądkiem, a dokładnie z Twoimi danymi.

Trudno o bezpieczną sieć

Gdy pracujesz w biurze, Twoja firma prawdopodobnie zatrudnia kilka osób, których zadaniem jest upewnienie się, że połączenie jest bezpieczne. Niestety, gdy łączysz się z sieciami publicznymi, nikt nad nimi nie czuwa, co oznacza, że niebezpieczeństwo ataku jest tu dość spore. Nie należy mieć jednak pretensji do właścicieli – oni sami mogą być nieświadomi istniejących zagrożeń. Ważne jest zatem, aby wziąć sprawę we własne ręce i zadbać o bezpieczeństwo samemu.

Jak to działa

Gdy chcesz połączyć się z Internetem korzystając z sieci wi-fi, najpierw łączysz się z routerem i to właśnie on ostatecznie przekierowuje Twoje połączenie, dając Ci tym samym dostęp do sieci. W takim wypadku dane, które przesyłasz i otrzymujesz transportowane są „w powietrzu”, dosłownie i w przenośni. Oznacza to, że ktoś może przechwycić te informacje stawiając się w środku tego systemu – i tak właśnie postępują cyberprzestępcy w ataku zwanym man-in-the-middle.

Więcej niż hasła

Mając dostęp do informacji, które otrzymujesz z Internetu, haker może bez problemu coś do nich dodać tym samym infekując Twoje urządzenie. W ten sposób otrzyma on do niego dostęp nawet, gdy już rozłączysz się z siecią. W ten sposób przestępcy będą mogli zrobić wszystko – włączyć kamerę, mikrofon, a także na bieżąco kraść dane przychodzące i wychodzące z urządzenia.

Nie tylko Twoje dane

Wirus, który znajdzie się na Twoim urządzeniu może dodatkowo rozprzestrzenić się na inne urządzenia połączone do tej samej sieci. Oznacza to, że możesz „zarazić” wszystkich w swoim domu lub innych sieciach publicznych, z których będziesz korzystać. Te osoby połączą się następnie z innymi sieciami i będzie to trwać w najlepsze. W ten sposób z jednej nieuważnej osoby mogą zrobić się dziesiątki, a potem setki.

Jest na to rozwiązanie

Na szczęście istnieje narzędzie, którego celem jest przeciwdziałanie tego typu atakom. Jest to wirtualna sieć prywatna lub, z angielskiego, VPN. Zapewne słyszałeś już o oprogramowaniu tego typu, gdyż w ostatnim czasie jest o nim dość głośno w mediach. Równie prawdopodobne jest jednak to, że z niego nie korzystasz – a zdecydowanie warto to robić.

O co chodzi

Jak wspomnieliśmy wcześniej, łącząc się z Internetem Twoje dane podróżują bezpośrednio pomiędzy Twoim urządzeniem a routerem, przez co mogą zostać przechwycone przez innych. Dzięki sieci VPN pomiędzy Tobą a wspomnianym urządzeniem stanie serwer zlokalizowany w dowolnym miejscu na świecie, z którym możesz się następnie połączyć. Oznacza to, że osoby śledzące Twoje ruchy nie będą miały najmniejszego pojęcia na temat tego, co robisz. Tyczy się to nie tylko osób znajdujących się w pobliżu, ale także dostawców Internetu i agencji rządowych.

Jak się przed tym uchronić

Pomimo tego, że problem ten wydaje się dość poważny, a sam proces brzmi skomplikowanie, jedyne, czego potrzebujesz to odpowiednie oprogramowanie. Przystępną opcją jest dobry VPN dla Windows 10. Ze względu na to, że narzędzie to staje się coraz popularniejsze, na rynku dostępnych jest wiele produktów od jeszcze większej ilości dostawców. Czym się one różnią i która opcja jest najlepsza?

Jaki VPN wybrać

W zależności od Twoich potrzeb możesz potrzebować innego produktu. Różnią się one np. ilością danych, jaką możesz wysłać i otrzymać oraz ilością i lokalizacją serwerów, z którymi możesz się połączyć. Dodatkowo, niektóre wirtualne sieci oferują dodatkowe funkcje, takie jak szyfrowanie danych, co dodatkowo podniesie poziom Twojego bezpieczeństwa. Warto też wspomnieć, że istnieją płatne i darmowe narzędzia, więc jest to dodatkowy aspekt, który warto rozważyć.

Kilka słów na koniec

Jak widzisz, ochrona przed osobami tylko czekającymi, aż popełnisz błąd będąc połączonym z siecią publiczną nie jest taka trudna. Jedyne, czego potrzebujesz to dobre oprogramowanie VPN, które możesz bez problemu znaleźć w Internecie. Polecamy więc zawsze mieć taki program na swoim urządzeniu, ponieważ nigdy nie wiesz, kiedy może Ci się przydać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx