piątek, 12 lipca

Bezpieczeństwo w sieci powinno dla każdego z nas mieć ogromne znaczenie. Każdego dnia wprowadzamy przecież do sieci bardzo wiele informacji o sobie i swoich bliskich.

Obecnie mamy na szczęście dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań, które mogą zapewnić nam ochronę. Jednym z nich jest sieć VPN. Czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?

Czym jest VPN?

VPN to skrót pochodzący z języka angielskiego, który można rozwinąć jako Wirtualna Sieć Prywatna. Jest to specjalna sieć, którą działa na zasadzie wirtualnego tunelu, który łączy użytkownika z serwerem pośredniczącym, a następnie internetem. Przy normalnym połączeniu użytkownik od razu łączy się z daną stroną internetową. Dzięki połączeniu z VPN, robi to za nas specjalny serwer. A co za tym idzie – nasze dane, które pozostawiamy po sobie w internecie, takie jak np. adres IP nie docierają do różnych stron i usług sieciowych. Możemy dzięki temu zachować prywatność i znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas codziennego korzystania z sieci.

Bezpieczne połączenia w miejscach publicznych

Dla wielu z nas internet jest obecnie miejscem pracy. Co więcej, zdarza nam się ją wykonywać nie tylko w biurach lub swoich domach, ale również w miejscach publicznych takich jak bary, kawiarnie, restauracje. Często korzystamy z internetu również na lotniskach czy w kolejce do lekarza. Korzystając z dostępnej, darmowej sieci wifi narażamy się na wyciek informacji. Potencjalni hakerzy mogą uzyskać dostęp do wielu danych, które nie powinny być udostępniane. Decydując się na skorzystanie z VPN możemy tego uniknąć.

W dzisiejszych czasach większość z nas korzysta z bankowości elektronicznej oraz zakupów online. To szybkie, proste i wygodne. Nie da się jednak ukryć, że udogodnienia te mogą wiązać się z ryzykiem przechwycenia naszych danych osobowych a także haseł, których używamy do logowania. Teoretycznie strony banków i sklepów internetowych są odpowiednio zabezpieczone protokołem https. W praktyce jednak, warto zadbać o dodatkową ochronę. Sieć VPN może nam ją zapewnić.

Co równie ważne, VPN może służyć też rozrywce i dać nam możliwość korzystania z witryn z ograniczeniami dostępności. Jeśli jakiś serwis nie udostępnia swoich treści np. dla mieszkańców Polski, to posiadając VPN z amerykańskim adresem IP z powodzeniem możemy odwiedzać taką stronę i korzystać z jej zasobów.

Rezerwuj loty i samochody w dobrych cenach

Poszukiwałeś kiedyś samochodu na wynajem, wycieczki lub biletów lotniczych przez Internet? Z pewnością więc zdziwiło cię, że cena wyszukiwanej usługi drożała po tym jak odwiedziłeś ją ponownie. Wynika to z faktu, że witryny takie zapisują informację o tym, czego szukasz i wyświetlają ci wyższą cenę. Firmy mają bowiem nadzieję, że zależy ci na danej usłudze tak bardzo, że zapłacisz więcej.

Korzystając z sieci VPN możesz uchronić się przed sztucznym podnoszeniem ceny. Nie pozostawiasz bowiem po sobie żadnych informacji i możesz w razie potrzeby szybko zmienić IP. Dzięki temu ceny, które wyświetlają ci się na stronach internetowych są autentyczne i niezawyżone. Korzystna może się również okazać zmiana kraju za pomocą VPN – niektóre serwisy uzależniają cenę od lokalizacji, z której łączy się użytkownik.

Podsumowując, VPN to przydatne narzędzie, dzięki któremu możemy chronić swoją prywatność, dostęp do wrażliwych danych a nawet korzystać z niedostępnej rozrywki oraz oszczędzać. Jest to więc rozwiązanie, z którego warto korzystać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx