środa, 24 kwietnia

Parlament Europejski zatwierdził przełomowe przepisy, które w znacznym stopniu mają regulować działalność takich firm jak Apple, Google, Meta i innych dużych firm technologicznych.

Akt o rynkach cyfrowych (DMA) i akt o usługach cyfrowych (DSA) zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w grudniu 2020 roku. Obecnie, zebrane w „Pakiet usług cyfrowych”, przepisy zostały formalnie przyjęte przez Parlament Europejski i mają na celu rozwiązanie kwestii dużych firm technologicznych.

Apple jest prawie pewny, że zostanie sklasyfikowany jako „strażnik dostępu” ze względu na wielkość rocznych obrotów w UE, posiadanie i obsługę platform z dużą liczbą aktywnych użytkowników oraz „ugruntowaną i trwałą pozycję” ze względu na to, jak długo spełnił te kryteria, a zatem będzie podlegać zasadom określonym w DMA. W ramach DMA strażnicy będą musieli:

  • umożliwić użytkownikom instalowanie aplikacji z zewnętrznych sklepów z aplikacjami i pobieranie ich bezpośrednio z internetu.
  • umożliwić programistom oferowanie zewnętrznych systemów płatności w aplikacjach i promowanie ofert poza platformami strażnika.
  • pozwolić programistom integrować swoje aplikacje i usługi cyfrowe bezpośrednio z tymi, które należą do strażnika. Obejmuje to zapewnienie interoperacyjności usług przesyłania wiadomości, połączeń głosowych i połączeń wideo z usługami stron trzecich na żądanie.
  • dać programistom dostęp do dowolnej funkcji sprzętowej, takiej jak „technologia komunikacji bliskiego zasięgu, bezpieczne elementy i procesory, mechanizmy uwierzytelniania oraz oprogramowanie używane do kontrolowania tych technologii”.
  • zapewnić użytkownikom końcowym możliwości łatwego odinstalowania fabrycznie zainstalowanych aplikacji lub zmiany domyślnych ustawień w systemach operacyjnych i dać użytkownikom możliwość anulowania subskrypcji podstawowych usług platformy na warunkach podobnych do subskrypcji.
  • dać użytkownikom możliwość zmiany domyślnego asystenta głosowego na opcję innej firmy.
  • udostępniać dane i wskaźniki programistom i konkurentom, w tym dane dotyczące skuteczności marketingu i reklamy.
  • powołać niezależną grupę ds. zgodności z przepisami w celu monitorowania jej zgodności z prawodawstwem UE z niezależnym kierownikiem wyższego szczebla oraz wystarczającymi uprawnieniami, zasobami i dostępem do kierownictwa.
  • informować Komisję Europejską o ich fuzjach i przejęciach.

DMA dąży również do tego, aby strażnicy nie mogli już:

  • wstępnie instalować określonych aplikacji i wymagać od użytkowników korzystania z ważnych domyślnych usług oprogramowania, takich jak przeglądarki internetowe.
  • wymagać od twórców aplikacji, aby korzystali z określonych usług lub struktur, w tym silników przeglądarek, systemów płatności i dostawców tożsamości, aby były wymienione w sklepach z aplikacjami.
  • dawać swoim własnym produktom, aplikacjom lub usługom preferencyjne traktowanie lub oceniać je wyżej niż innych.
  • ponownie wykorzystywać prywatne dane zebrane podczas usługi do celów innej usługi.
  • tworzyć nieuczciwe warunki dla użytkowników biznesowych.

Parlament Europejski zatwierdził również ustawę o usługach cyfrowych (DSA), która wymaga, aby platformy robiły więcej w celu kontrolowania internetu pod kątem nielegalnych treści.

DMA twierdzi, że strażnicy, którzy ignorują przepisy, będą karani grzywnami w wysokości do 10 procent całkowitego światowego rocznego obrotu firmy lub 20 procent w przypadku powtarzających się naruszeń, a także okresowymi karami w wysokości do 5 procent całkowitego światowego obrotu firmy. W przypadku, gdy „strażnik” dopuści się „systematycznych naruszeń”, Komisja Europejska będzie mogła nałożyć dodatkowe sankcje, takie jak zobowiązanie „strażnika” do sprzedaży firmy lub jej części, w tym jednostek, aktywów, praw własności intelektualnej lub marek, lub zakaz przejęcie dowolnej firmy świadczącej usługi w sektorze cyfrowym.

Jak dotąd Apple mocno opierał się próbom wymuszenia przez rządy zmian w swoich systemach operacyjnych i usługach. Na przykład Apple zdecydował się po prostu płacić grzywnę w wysokości 5,5 miliona dolarów co tydzień przez miesiące w Holandii, zamiast słuchać poleceń Urzędu ds. Konsumentów i Rynków (ACM), aby zezwolić na systemy płatności firm trzecich w holenderskich aplikacjach randkowych.

Europejska szefowa antymonopolowa Margrethe Vestager utworzyła grupę zadaniową DMA, do której ma dołączyć około 80 urzędników, ale niektórzy prawodawcy wezwali do jeszcze większego zespołu zadaniowego, aby przeciwdziałać potędze wielkich firm technologicznych. Pakiet usług cyfrowych musi teraz zostać przyjęty przez Radę Unii Europejskiej, zanim wejdzie w życie na jesieni.

Poza Unią Europejską ekosystem Apple jest coraz bardziej poddawany intensywnej kontroli rządów na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei Południowej i nie tylko, z wyraźnym apetytem globalnych organów regulacyjnych na zbadanie wymagań dotyczących pobierania aplikacji z zewnątrz i interoperacyjności. Oczekuje się dalszej współpracy między rządami na całym świecie w tej sprawie, a eksperci przewidują „brutalną bitwę” między Apple a globalnymi regulatorami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx