piątek, 1 marca

Podczas ogłoszenia wyników finansowych za drugi kwartał Intel poinformował, że opóźnił wprowadzenie swoich 7-nanometrowych chipów o sześć miesięcy, co przesuwa datę premiery na koniec 2022 lub początek 2023 roku.

Wprowadzenie 7 nm chipów przesuwa się o około sześć miesięcy w stosunku do wcześniejszych oczekiwań. Głównym czynnikiem jest wydajność procesu 7 nm firmy Intel, która na podstawie ostatnich danych wykazuje obecnie tendencję do przesunięcia o około dwanaście miesięcy w stosunku do wewnętrznego celu firmy.

Dyrektor generalny Intela, Bob Swan, podczas rozmowy dotyczącej wyników finansowych za drugi kwartał 2020 roku powiedział, że Intel zidentyfikował „tryb defektu” w procesie 7 nm i zainwestował w „plan awaryjny”, które obejmują zewnętrzne odlewnie innych firm. Na koniec rozmowy Swan powiedział, że „nie jest zadowolony” z wydajności Intela w technologii 7 nm. Intel pierwotnie zamierzał wypuścić chipy 7nm w 2021 roku.

Podczas gdy nowy proces 7 nm jest w fazie rozwoju, Intel planuje w najbliższej przyszłości wypuścić chipy „Tiger Lake” oparte na technologii 10 nm, a serwerowy procesor Ice Lake oparty na technologii 10 nm jest na dobrej drodze do wprowadzenia na rynek jeszcze w tym roku. Nowa linia procesorów klienckich o nazwie kodowej Alder Lake zostanie wprowadzona na rynek w drugiej połowie 2021 roku i będzie obejmowała pierwszy procesor do komputerów stacjonarnych oparty na technologii 10 nm.

Intel przez lata borykał się z wieloma problemami z wydajnością, co doprowadziło do opóźnień chipów i zmian w harmonogramie. Problemy Intela są prawdopodobnie jednym z powodów, dla których Apple zdecydował się porzucić chipy Intela na rzecz własnej technologii chipów opartych na ARM dla komputerów Mac. Apple był w przeszłości zmuszony do opóźniania aktualizacji lub używania starszych chipów z powodu opóźnień w planach produkcyjnych Intela.

Począwszy od tego roku Apple przenosi linię Mac na własne chipy Apple Silicon, a pierwsze procesory Mac będą oparte na 5-nanometrowych chipach A14, które będą opracowywane w ramach prac nad tegorocznymi iPhone’ami.

Apple nie podał szczegółów, które komputery Mac otrzymają pierwsze chipy Apple Silicon, ale plotki sugerują, że w pierwszej kolejności może to być 13-calowy MacBook Pro i 13-calowy MacBook Air, które pojawią się przed końcem roku. Apple twierdzi, że całkowite odejście od chipów Intela zajmie dwa lata.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx