wtorek, 4 października

Apple usunął z App Store aplikację „ToTok” po dochodzeniu przeprowadzonym przez New York Times, które stwierdziło, że aplikacja była w rzeczywistości narzędziem szpiegowskim używanym przez rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich do masowej ankiety wśród jej obywateli.

Według raportu, który cytuje urzędników amerykańskie służby wywiadowcze, aplikacja była używana do wydobywania danych z list kontaktów użytkowników i śledzenia lokalizacji poprzez oferowanie zlokalizowanej prognozy pogody.

Polityka prywatności ToTok mówi, że aplikacja „może udostępniać dane osobowe firmom z grupy”, ale okazuje się, że aplikacja jest powiązana z firmą DarkMatter z siedzibą w Abu Dhabi, która jest badana przez FBI pod kątem możliwych cyberprzestępstw. Amerykańska ocena wywiadowcza powiązała również ToTok z Pax AI, firmą wydobywającą dane z Abu Dhabi.

W czasie, gdy była dostępna w App Store i sklepie Google Play, aplikacja została pobrana przez miliony użytkowników na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej, Europie, Azji i Afryce. Aplikacja była szczególnie popularna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie inne aplikacje do przesyłania wiadomości, takie jak WhatsApp i Skype są częściowo zablokowane. W Polsce aplikacja nie była aż tak popularna. Użytkownicy, którzy zainstalowali aplikację na swoich urządzeniach, powinni ją usunąć ze względu na dobro własnych danych ponieważ aplikacja nadal działa bez przeszkód.

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy doniesienia, że pozornie legalne aplikacje są wykorzystywane jako front dla rządów do szpiegowania swoich obywateli. W październikowym raporcie Open Technology Fund (OTF), inicjatywy finansowanej przez rząd USA, ujawniono, że „edukacyjna” aplikacja ucząca polityki chińskiej Partii Komunistycznej zawiera kod, który stanowi backdoor do urządzeń z Androidem swoich użytkowników.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx