niedziela, 26 maja

Nie nacieszyliśmy się zbyt długo emulatorem Game Boy’a w App Store. Apple poinformował dziś, że usunął emulator Game Boy iGBA z App Store za naruszenie wytycznych App Store związanych ze spamem i prawami autorskimi, ale nie podał żadnych konkretnych szczegółów.

iGBA była naśladowczą wersją aplikacji GBA4iOS o otwartym kodzie źródłowym autorstwa Rileya Testuta. Emulator wspiął się na szczyty rankingów App Store po weekendowej premierze, ale wielu użytkowników narzekało, że aplikacja była rażącym oszustwem pokrytym reklamami.

„Najwyraźniej Apple zatwierdził podróbkę GBA4iOS” – stwierdził Testut w sobotnim poście na Threads. „Nie dałem nikomu pozwolenia na zrobienie tego, a teraz zajmuje to pierwsze miejsca na listach przebojów (mimo że jest wypełniona reklamami i śledzeniem).” Zażartował, że „bardzo się cieszy, że App Review istnieje, aby chronić konsumentów przed takimi oszustwami i nadużyciami”.

Nie jest jasne, czy Apple usunął iGBA, ponieważ uznał, że aplikacja została stworzona na podstawie GBA4iOS, czy też z innych powodów.

Warto zauważyć, że iGBA umożliwiała użytkownikom iPhone’a ładowanie dowolnych ROM-ów z grami Game Boy pobranych z Internetu, ale usunięcie aplikacji sprawia, że nie jest jasne, czy Apple zezwoli na aplikacje ładujące ROM w App Store. Na swojej stronie obsługi klienta w USA Nintendo twierdzi, że pobieranie pirackich kopii gier jest nielegalne. Nie jest jasne, czy Nintendo skontaktowało się z Apple.

iGBA pojawiła się w App Store nieco ponad tydzień po tym, jak Apple dopuścił w App Store „emulatory konsoli do gier retro”. Wytyczne dotyczące tych gier są jednak nieco niejasne, więc miejmy nadzieję, że Apple dokładnie wyjaśni, co można, a czego nie. Z gry iGBA może nadal korzystać każdy, kto zainstalował ją na swoim iPhonie, zanim została usunięta z App Store.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx