wtorek, 27 lutego

Safari crash

Wczoraj informowaliśmy o problemie jaki dotknął wielu użytkowników iOS 9 podczas klikania w linki odsyłające do innych stron internetowych. Dzisiaj firma Apple potwierdziła, że jest świadoma już tego błędu i postara się wkrótce wydać aktualizację oprogramowania (prawdopodobnie iOS 9.3.1), aby go rozwiązać.

Tymczasowe obejście problemu wciąż nie jest znane, ale na forach poświęconych Apple pojawia się coraz więcej teorii z czego wynika ten błąd. Jest on oparty na wprowadzonej w iOS 9 funkcji zwanej „Universal Links”, tym jakie aplikacje użytkownik zainstalował i jak one obsługują te uniwersalne linki.

Wcześniej przyczynę problemu zrzucano na aplikację booking.com, choć zauważono że mają na niego wpływ również inne aplikacje. Zbyt duża liczba powiązanych linków, znajdujących się na niektórych stronach internetowych, które rejestrowane są przez powiązane z nimi aplikacje, powoduje przeciążenie systemu iOS. Aplikacja Booking.com wypuściła już jednak aktualizację, a jej użytkownicy dla pewności proszeni są o jej usunięcie i ponowne zainstalowanie dla odświeżenia pamięci podręcznej systemu dla pliku z powiązanymi linkami URL.

Jednak Booking.com to nie jedyny przypadek, kiedy deweloperzy niewłaściwe wykorzystali API, więc osoby u których wciąż występuje ten problem mają pewnie zainstalowane inne aplikacje, które również rejestrują tysiące adresów URL. Niestety, jest to praktycznie niemożliwe aby dowiedzieć się, które aplikacje powodują błąd. Ze znanych wiemy, że może to być np. Wikipedia. Źródła mówią, że Apple pracuje z deweloperami najpopularniejszych aplikacji, aby pomóc im zrozumieć i lepiej wykorzystywać uniwersalne linki API. Nadchodząca aktualizacja oprogramowania przypuszczalnie pozwoli iOS lepiej obsługiwać duże pliki zamiast po prostu zawieszać się.

Nawet jeśli wykasujecie wszelkie aplikacje, które mają złą obsługę linków, nadal zostanie do pokonania cache systemu iOS. Istnieje niby potencjalne rozwiązanie opublikowane przez blog Infinite Diaries, które w wielu krokach zmusza iPhone’a i iPada do zresetowania pamięci podręcznej, jednak mniej wprawni użytkownicy iOS niech lepiej czekają na oficjalny update.

Apple nie powiedział dokładnie, kiedy spodziewa się wydać aktualizację oprogramowania, poza stwierdzeniem, że „wkrótce”. Jednak problem jest na tyle duży, że nie byłoby zaskoczeniem jeśli poprawka pojawiła by się w ciągu kilku dni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx