sobota, 20 lipca

Apple ogłosił dziś kolejną wersję systemu macOS nazwaną macOS Ventura z kilkoma nowymi funkcjami, w tym Stage Manager, Kamera Continuity, nowymi aktualizacjami zabezpieczeń i nie tylko.

Stage Manager pomaga skupić się na aplikacji, której aktualnie używamy, bez rozpraszania uwagi, umieszczając wszystkie nieużywane aplikacje z boku, a główną i aktywną aplikację pośrodku.

Ciągłość w aparacie daje użytkownikom systemu macOS możliwość używania iPhone’a jako kamery internetowej. Korzystając z funkcji ciągłości, Mac może automatycznie rozpoznawać i używać aparatu na iPhonie, gdy jest w pobliżu.

Po podłączeniu kamery telefonu iPhone umożliwi korzystanie z funkcji Centrum Uwagi podczas rozmowy na Macu, tryb portretowy i inne. Wykorzysta również ultraszeroką kamerę iPhone’a, aby włączyć widok biurka, pokazując twarz użytkownika i jego biurko. W przypadku FaceTime można teraz rozpocząć połączenie FaceTime na jednym urządzeniu Apple i przenieść je na inne za pomocą funkcji Handoff.

W Safari grupy kart pozwalają znajomym i rodzinie udostępniać ulubione witryny i sprawdzać, jakie karty na żywo oglądają inni. Grupa może tworzyć listę zakładek na udostępnionej stronie początkowej, a nawet rozpoczynać rozmowy w Wiadomościach lub połączenia FaceTime bezpośrednio z Safari.

Podobnie jak w przypadku zmian w iOS 16, Wiadomości na Macu pozwolą użytkownikom edytować lub cofać ostatnio wysłaną wiadomość, oznaczać wiadomość jako nieprzeczytaną lub odzyskiwać przypadkowo usunięte wiadomości.

macOS Ventura ulepsza także Spotlight dzięki rozszerzonym wynikom wyszukiwania, które pojawią się na iOS i iPadOS, umożliwiając użytkownikom podejmowanie działań bezpośrednio z Spotlight. Spotlight indeksuje teraz więcej aplikacji w tym Zdjęcia i Live Text i nie tylko.

W ramach systemu macOS Ventura firma Apple dodaje również duże ulepszenia do aplikacji Mail na komputerze Mac. „Cofaj wysyłanie” pozwoli użytkownikom cofnąć wysłaną wiadomość e-mail kilka chwil po jej wysłaniu. Użytkownicy będą teraz mogli również planować e-maile i dodawać przypomnienia o dalszych działaniach.

Udostępniana biblioteka zdjęć iCloud umożliwia członkom rodziny tworzenie i udostępnianie biblioteki zdjęć nawet sześciu osobom. Każdy w bibliotece może dodawać, usuwać lub edytować zdjęcia, a także wybierać zdjęcia ze swojej biblioteki, które chcą dodać do biblioteki udostępnionej.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa firma Apple wprowadziła „klucze dostępu” w przeglądarce Safari. Opisane jako poświadczenia nowej generacji, które są bezpieczniejsze niż hasła, klucze dostępu to unikalne klucze cyfrowe, które pozostają na urządzeniu i nigdy nie będą przechowywane na serwerze sieciowym.

klucze Safari

Użytkownicy mogą łatwo tworzyć klucze dostępu za pomocą Touch ID lub Face ID, a pęk kluczy iCloud zapisuje wszystkie klucze dostępu do synchronizacji między urządzeniami z szyfrowaniem typu end-to-end.

System macOS Ventura będzie dostępny na wszystkich obsługiwanych komputerach Mac jeszcze w tym roku, a publiczna wersja beta pojawi się w lipcu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx