środa, 17 kwietnia

Apple zaprezentował dziś system iOS 16, dostarczając największą do tej pory zmianę w ekranie blokady oraz nowe funkcje udostępniania, komunikacji i analizy, które zmieniają sposób, w jaki użytkownicy będą korzystać z iPhone’a.

iOS 16 wprowadza współdzieloną bibliotekę zdjęć iCloud, która umożliwia bezproblemowe udostępnianie kolekcji zdjęć rodzinie, aktualizacje Wiadomości i poczty, które ułatwiają użytkownikom utrzymywanie kontaktu, oraz zaawansowane ulepszenia funkcji Live Text i Visual Look Up.

Ekran blokady w systemie iOS 16 staje się bardziej osobisty i pomocny. Dzięki nowemu efektowi wielowarstwowemu obiekty zdjęć są umiejętnie ustawiane przed wyświetlaną na ekranie blokady godziną, tworząc poczucie głębi. Użytkownicy mogą również zmienić wygląd daty i godziny dzięki wyrazistym stylom pisma i wyborom kolorów.

Ekran blokady został wzbogacony o widżety, które czerpią inspirację z komplikacji Apple Watch, ułatwiając szybkie uzyskanie informacji, takich jak nadchodzące wydarzenia w kalendarzu, pogoda, poziom naładowania baterii, alarmy, strefy czasowe, postęp pierścieni aktywności i nie tylko. Użytkownicy mogą również tworzyć ekrany blokady, używając swoich ulubionych emotikonów lub kombinacji kolorów. Dzięki wielu ekranom blokady użytkownicy mogą przełączać się między swoimi ulubionymi za pomocą jednego przesunięcia ekranu.

W iOS 16 pojawi się nowa funkcja Aktywności na żywo, która pomaga użytkownikom być na bieżąco z wydarzeniami, które dzieją się w czasie rzeczywistym, takimi jak rozgrywki sportowe, trening, wspólne przejażdżki lub zamówienia jedzenie, bezpośrednio z ekranu blokady.

Zmienione zostaną również powiadomienia. Do tej pory przy większej ilości powiadomień potrafiły one zasłonić cały ekran. W iOS 16 powiadomienia zostały przeprojektowane tak, aby zwijały się od dołu, zapewniając użytkownikom wyraźny widok ich ekranu blokady.

Wprowadzona w iOS 15 funkcja „Trybu skupienia” również ulegnie rozszerzeniu. Będzie łatwiejsza do skonfigurowania jednocześnie łącząc się z ekranem blokady i oferując użytkownikom możliwość powiązania tapety i widżetów ekranu blokady z określonym trybem skupienia. Aby aktywować „Tryb skupienia” użytkownicy mogą po prostu przesunąć palcem do odpowiedniego ekranu blokady. Dzięki filtrom „Trybu skupienia” aplikacje takie jak Kalendarz, Mail, Wiadomości i Safari mogą wyświetlać tylko zawartość, która jest istotna dla danego trybu użytkownika.

IOS 16 wprowadzi też zmiany w udostępnianiu zdjęć poprzez „Udostępnianą bibliotekę zdjęć iCloud”, która da rodzinom nowy sposób na bezproblemowe udostępnianie zdjęć między sobą dzięki oddzielnej bibliotece iCloud. Użytkownicy będą mogli wybrać udostępnianie istniejących zdjęć z ich osobistych bibliotek lub udostępnianie na podstawie daty wykonania lub osób na zdjęciach. Użytkownik może również wybrać automatyczne wysyłanie zdjęć do Biblioteki udostępnionej za pomocą nowego przełącznika w aplikacji Aparat. Dodatkowo użytkownicy otrzymają inteligentne sugestie udostępnienia zdjęcia, które zawiera uczestników z danej Udostępnionej biblioteki zdjęć. Każdy użytkownik w udostępnionej bibliotece zdjęć ma możliwość dodawania, usuwania, edytowania lub dodawania ulubionych udostępnionych zdjęć lub filmów, które pojawią się we wspomnieniach.

Wprowadzona w iOS 15 funkcja „Live Text” również zostanie rozbudowana. W iOS 16 zostanie rozszerzona o filmy wideo. Użytkownicy mogą wstrzymać wideo na dowolnej klatce i wejść w interakcje z wyświetlanym tekstem. Live Text daje również użytkownikom możliwość szybkiego konwertowania walut, tłumaczenia tekstu i nie tylko.

iOS 16 doda też kilka zmian w aplikacji Wiadomości. Użytkownicy będą mogli teraz edytować lub odwołać wysłaną ostatnio wiadomość iMessage, odzyskiwać ostatnio usuniętą wiadomości oraz oznaczać rozmowy jako nieprzeczytane, aby móc do nich wrócić później.

Rozszerzone zostanie dyktowanie tekstu pozwalając użytkownikom płynnie przechodzić między nagrywaniem głosowym a pisaniem. Użytkownicy mogą pisać za pomocą klawiatury, przesuwać kursor i wstawiać sugestie QuickType, a wszystko to bez konieczności zatrzymywania dyktowania. Ponadto funkcja Dyktowanie oferuje automatyczną interpunkcję i dyktowanie emoji.

Dla użytkowników słuchawek AirPods z dźwiękiem przestrzennym iOS 16 przyniesie kolejną nowość. Spersonalizowany dźwięk przestrzenny będzie jeszcze bardziej precyzyjny dzięki skorzystaniu z aparatu TrueDepth w iPhonie i utworzeniu osobistego profilu dla dźwięku przestrzennego, który zapewnia wrażenia słuchowe dostosowane specjalnie dla konkretnego użytkownika.

Wraz z iOS 16 Apple oficjalnie poinformował o wsparciu dla nowego standardu akcesoriów dla automatyki domowej czyli Matter. Sama aplikacja Dom również zostanie przebudowana ułatwiając użytkownikom nawigację, organizowanie i przeglądanie akcesoriów, a udoskonalenia podstawowej architektury zapewniają użytkownikom bardziej wydajną i niezawodną kontrolę nad inteligentnym domem.

Apple podczas prezentacji zapewnił również o prywatności na jaką stawia w swoich urządzeniach. iOS 16 ma być systemem, który wprowadzi kolejne nowości zwiększające bezpieczeństwo użytkowników korzystających z urządzeń Apple.

iOS 16 zostanie oficjalnie wydany jesienią a w najbliższych  miesiącach przejdzie serię testów. Publiczna wersja beta ma się pojawić w przyszłym miesiącu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Czy można poprosić, by autorzy artykułu napisali go w języku polskim? Bo po angielsku, to ja sobie sam przeczytam…

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx