czwartek, 18 sierpnia

Apple planuje przejście z procesorów Intela na własne, niestandardowe chipy produkowane dla komputerów Mac już w 2020 roku, donosi Bloomberg.

Inicjatywa Apple, o roboczej nazwie „Kalamata”, jest częścią starań, aby Maki, iPhone’y i iPady działały „bardziej podobnie i bezproblemowo ze sobą” informują nieokreślone źródła, które rozmawiały z Bloombergiem. Apple opracowuje już własne układy z serii A, które można znaleźć w iPhone’ach i iPadach.

Mówi się, że plany chipów dla Mac są na wczesnym etapie rozwoju, a przejście z chipów Intela na chipy Apple może obejmować wiele kroków, począwszy od inicjatywy „Marcepan” w systemie iOS 12 i macOS 10.14, aby umożliwić programistom utworzenie jednej aplikacji, którą można będzie uruchamiać zarówno na iOS, jak i na macOS.

Dzięki własnym chipom, Apple nie musiałby czekać na nowe chipy Intela, zanim może wydać zaktualizowane komputery Mac, a firma może zintegrować nowe funkcje w szybszym czasie.

Apple już zaczął używać niestandardowych układów T1 i T2 w swoich komputerach MacBook Pro i iMac Pro, a firma planuje zintegrować dodatkowe niestandardowe koprocesory w komputerach Mac, które pojawią się jeszcze w tym roku. Niestandardowe chipy będą również używane w nadchodzącym komputerze Mac Pro, który jest w fazie rozwoju.

Układ T1, zawarty w MacBooku Pro, zasila pasek dotykowy Touch Bar i uwierzytelnia Touch ID. Chip T2, w iMac Pro, integruje kilka komponentów, w tym kontroler zarządzania systemem, procesor sygnału obrazu, kontroler SSD i bezpieczny enkoder ze sprzętowym silnikiem szyfrującym.

Wcześniejsze plotki sugerowały, że Apple jest zainteresowany tworzeniem własnych procesorów rdzeniowych w architekturze ARM dla swojej linii Mac, aby zmniejszyć zależność od Intela. Mówi się, że Apple kontynuuje rozwój własnych modemów, aby zmniejszyć zależność zarówno od Intela, jak i Qualcomm.

Odejście od Intela miałoby znaczny wpływ również dla samego Intela, gdyż Apple zapewnia około pięciu procent rocznych przychodów tej firmy. Akcje firmy Intel już spadły zaraz po pojawieniu się tej wiadomościach.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx