piątek, 1 marca

Choć Jony Ive, były szef projektowania Apple, opuścił Apple w 2019 roku, nadal pracował dla firmy jako niezależny konsultant wraz ze swoją firmą projektową LoveFrom. Jednak według The New York Times współpraca między Apple i Ive dobiegła końca.

Apple i Ive postanowili zakończyć współpracę kończąc ponad 30-letni związek. Ive był odpowiedzialny za niektóre z największych produktów Apple, zaprojektowanie iPhone’a, Apple Watch, komputerów Mac, sklepów detalicznych Apple i innych.

Ive ogłosił odejście z Apple w czerwcu 2019 roku, aby stworzyć własną firmę projektową. W tym czasie Ive powiedział, że Apple będzie jednym z jego głównych klientów, a sam będzie kontynuował prace projektowe. Od tego czasu Ive pracował nad 24-calowym komputerem iMac i innymi produktami, a także udzielił wskazówek dotyczących projektu Apple Car.

Kiedy Ive opuścił Apple, firma podpisała z nim wieloletni kontrakt o wartości ponad 100 milionów dolarów. Zgodnie z warunkami, Apple był głównym klientem LoveFrom, ale umowa ograniczyła Ive prace nad projektami, które Apple uważał za konkurencyjne.

Ive i Apple mieli przedłużyć umowę, ale postanowili jej nie przedłużać. Kierownictwo Apple podobno kwestionowało kwotę jaką Apple płaciło Ive, oraz zauważyli, że projektanci Apple przechodzą do LoveFrom. Jednocześnie Ive chciał mieć swobodę wyboru własnych klientów bez uzgadniania tego za każdym razem z Apple.

Wcześniejsze plotki mówiły, że Ive opuścił Apple, ponieważ był sfrustrowany premierą Apple Watch. Mówi się, że Ive uważał, że Cook nie był zainteresowany procesem rozwoju produktu, i rzekomo był sfrustrowany tym, że zarząd Apple był zapełniony dyrektorami z doświadczeniem w finansach i operacjach, a nie technologii.

Od czasu odejścia Ive’a zespołem projektowym Apple zaczął nadzorować Jeff Williams co robi do tej pory i dalej będzie robić. Wzornictwem przemysłowym nadal kieruje Evans Hankey, a projektowaniem oprogramowania kieruje Alan Dye. Mówi się, że szef marketingu Apple, Greg Joswiak odgrywa kluczową rolę w wyborze projektów produktów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx