poniedziałek, 27 maja

Ponad tydzień po światowym debiucie, urządzenie Apple do śledzenia przedmiotów AirTag stanął w obliczu obaw związanych z bezpieczeństwem dzieci w związku z wymienną baterią.

AirTag są wyposażone w standardową wymienną baterię pastylkową CR2032, która według Apple może zasilać AirTag przez cały rok. Baterię w AirTag można wyjąć, naciskając i przekręcając tylną płytkę AirTag, co jest dość prostym i łatwym zabiegiem.

Jednak łatwy proces wymiany baterii wzbudził obawy, że małe dzieci mogą dostać się do niej w zbyt prosty sposób co potencjalnie może stanowić dla nich zagrożenie. Jak donosi Gizmodo, obawy o niektórych są na tyle duże, że spowodowały, że np. główny australijski sprzedawca Officeworks tymczasowo wycofał AirTag z półek.

Sprzedawca nie potwierdził dokładnego powodu, chociaż jak zauważa raport, wielu użytkowników Reddit stwierdziło, że przedstawiciel Officeworks potwierdził obawy dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Co więcej, w oświadczeniu złożonym Gizmodo, Apple zapobiegawczo potwierdził, że proces wymiany baterii jest w centrum decyzji sieci detalicznej o tymczasowym wycofaniu AirTag ze sprzedaży.

Officeworks twierdzi, że AirTag pozostanie w sprzedaży do czasu „dalszych wskazówek od Australijskiej Komisji ds. Konkurencji i Konsumentów”, która jest tym samym organem, który obecnie prowadzi dochodzenie w sprawie Apple w sprawie antykonkurencyjnych zachowaniach rynkowych.

Australijskie przepisy wymagają, aby każdy towar konsumencki wyposażony w komorę baterii dostępną dla konsumenta, niezależnie od tego, czy bateria jest przeznaczona do wymiany, czy też nie „był zaprojektowany w taki sposób, aby komora była odporna na otwieranie przez małe dzieci”. Przepisy określają również, że komora baterii musi posiadać „śruby lub podobne elementy zabezpieczające otwarcie”.

AirTag nie posiadają żadnych śrub widocznych dla konsumenta. Jednak aby uzyskać dostęp do komory baterii, użytkownik musi najpierw nacisnąć i przekręcić tylną płytkę. Tak więc, chociaż istnieją wyraźne obawy, jest mało prawdopodobne, że AirTag narusza jakąkolwiek bezpośrednią klauzulę regulacyjną. Moim zdaniem, sposób otwarcia AirTag jest na tyle skomplikowany i tylko teoretycznie prosty, że cała sytuacja jest jednak nieco przesadzona. Jak się zakończy przynajmniej w Australii pewnie wkrótce się dowiemy.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx