niedziela, 19 maja

Jak informuje Bloomberg, Ministerstwo Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosiło dzisiaj znaczące wsparcie finansowe dla firmy TSMC, która jest dostawcą czipów dla Apple. Celem tej inwestycji jest zwiększenie produkcji czipów na terenie USA.

Biały Dom opublikował oświadczenie, w którym wyjaśnia, że Departament Handlu USA przyzna TSMC dotację w wysokości 6,6 miliarda dolarów na rozwój produkcji półprzewodników w Phoenix w Arizonie. TSMC otrzyma również 5 miliardów dolarów pożyczek i będzie uprawnione do ubiegania się o ulgę podatkową od inwestycji, która może wynieść nawet 25% wydatków kapitałowych. Ta decyzja jest częścią większej inicjatywy w ramach ustawy CHIPS and Science Act, której celem jest ożywienie amerykańskich zdolności produkcyjnych w zakresie półprzewodników.

TSMC zobowiązało się już do zwiększenia inwestycji o 25 miliardów dolarów, co podnosi jej całkowitą kwotę do 65 miliardów dolarów. Jest to największa bezpośrednia inwestycja zagraniczna w zupełnie nowy projekt w historii USA.

Producent czipów ogłosił również plany budowy do 2030 roku trzeciej fabryki w Arizonie. Pierwsza fabryka TSMC w Arizonie rozpocznie produkcję czipów 4nm w przyszłym roku. Druga fabryka, która pierwotnie była przeznaczona do produkcji czipów 3nm, będzie również wytwarzać czipy 2nm do 2028 roku. Trzecia fabryka będzie produkować czipy 2nm z możliwością tworzenia jeszcze bardziej zaawansowanych półprzewodników w przyszłości.

Najbardziej zaawansowane czipy firmy Apple są obecnie produkowane na Tajwanie w procesie 3nm firmy TSMC. Możliwość wytwarzania tych czipów, a w przyszłości jeszcze wydajniejszych, na terenie Stanów Zjednoczonych może oznaczać znaczącą zmianę w łańcuchu dostaw firmy Apple.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx