niedziela, 21 lipca

Jak informuje DigiTimes, Apple będzie pierwszą firmą, która otrzyma czipy zbudowane w 2-nanometrowym procesie TSMC. Według źródeł, które rozmawiały z witryną, Apple jest „powszechnie uważany za pierwszego klienta, który skorzysta z tego procesu”.

Oczekuje się, że TSMC rozpocznie produkcję czipów 2 nm w drugiej połowie 2025 roku. Określenia takie jak „3 nm” i „2 nm” odnoszą się do konkretnej architektury i zasad projektowania stosowanych przez TSMC w przypadku rodziny czipów. Zmniejszenie rozmiaru węzła odpowiada mniejszemu rozmiarowi tranzystora, dzięki czemu w procesorze zmieści się więcej tranzystorów, co prowadzi do zwiększenia szybkości i bardziej efektywnego zużycia energii.

W tym roku Apple zastosował 3-nanometrowe czipy w swoich iPhonach i komputerach Mac. Zarówno układ A17 Pro w modelach iPhone’a 15 Pro, jak i układy serii M3 w komputerach Mac są zbudowane w litografii 3-nanometrowej, co stanowi ulepszenie w stosunku do poprzedniej litografii 5 nm. Przeskok z technologii 5 nm do technologii ‌3 nm‌ przyniósł zauważalne o 20 procent wyższe prędkości procesora graficznego, 10 procent większą prędkość procesora i 2 razy szybszy silnik neuronowy w telefonie iPhone oraz podobne ulepszenia na komputerach Mac.

TSMC buduje dwa nowe zakłady, w których będzie mógł produkować czipy w procesie technologicznym 2 nm i pracuje już nad zatwierdzeniem trzeciego. TSMC zazwyczaj buduje nowe fabryki, gdy musi zwiększyć moce produkcyjne, aby obsłużyć duże zamówienia na czipy, a TSMC intensywnie rozwija się w zakresie technologii 2 nm. Przejście na technologię 2 nm spowoduje, że TSMC zastosuje konstrukcję GAAFET (gate-all-around field-effect transistor) z nanoarkuszami zamiast konstrukcji FinFET, więc proces produkcyjny będzie bardziej złożony. GAAFET pozwala na większe prędkości przy mniejszym rozmiarze tranzystora i niższym napięciu operacyjnym.

TSMC wydaje miliardy na tę zmianę, a Apple będzie musiał także wprowadzić zmiany w konstrukcji czipów, aby dostosować się do nowej technologii. Apple jest głównym klientem TSMC i zazwyczaj jako pierwszy otrzymuje nowe czipy TSMC. Apple nabył wszystkie 3-nanometrowe czipy TSMC w 2023 roku do iPhonów, iPadów i komputerów Mac.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx