wtorek, 7 lutego

Organy ścigania mają teraz do dyspozycji nowe narzędzie do łamania kodu blokady iPhone’a, które działa ze wszystkimi nowoczesnymi iPhone’ami i najnowszymi wersjami iOS 11, GrayKey, zaprojektowane przez firmę Grayshift.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że GrayKey może złamać 4-cyfrowe hasło w ciągu kilku godzin, a sześciocyfrowy kod w ciągu kilku dni, ale jak to podkreśla Motherboard, czasy złamania kodu dla GrayKey i innych podobnych metod odblokowywania iPhone’a mogą być potencjalnie jeszcze szybsze a sześciocyfrowy kod nie zapewnia już odpowiedniej ochrony.

Matthew Green, adiunkt i kryptolog z John Hopkins Information Security Institute, powiedział dziś na Twitterze, że dzięki exploitowi, który wyłącza zabezpieczenia hasłowe od Apple, 4-cyfrowy kod dostępu można przechwycić średnio w 6,5 minuty, a 6-cyfrowy kod dostępu można obliczyć w 11 godzin.

 

Apple ma wbudowaną opcję wymazywania iPhone’a po 10 błędnych próbach wpisania kodu i włącza automatyczne opóźnienie po tym, jak błędne hasło zostanie wprowadzone więcej niż pięć razy, ale wygląda na to, że GrayKey omija te zabezpieczenia.

Nie jest jasne, czy GrayKey może osiągnąć najszybsze czasy odblokowania określone przez Greena, ale nawet przy wolniejszych prędkościach odblokowywania, uzyskanie dostępu do iPhone’a z 6-cyfrowym hasłem zajmuje tylko kilka dni. Porównywalnie, trwa to ponad miesiąc, aby złamać iPhone’a za pomocą 8-cyfrowego hasła lub ponad 13 lat, aby dostać się do iPhone’a z 10-cyfrowym hasłem.

Wraz z wydaniem systemu operacyjnego iOS 9 w 2015 roku Apple przeszedł domyślnie z czterocyfrowego hasła blokady na 6-cyfrowy kod dostępu, dzięki czemu urządzenia z systemem iOS są bardziej bezpieczne, ale dla osób martwiących się o to, że ich iPhone jest wciąż dostępny dla organów ścigania za pomocą GrayKey lub podobnych narzędzi do łamania kodu, sześciocyfrowy kod dostępu nie jest już wystarczająco dobry.

Kilku ekspertów ds. bezpieczeństwa, którzy rozmawiali z Motherboard stwierdziło, że użytkownicy powinni używać alfanumerycznego kodu, który ma co najmniej siedem znaków i używa cyfr, liter i symboli.

Aby zmienić hasło do iPhone’a z prostego sześciocyfrowego hasła numerycznego na coś bardziej bezpiecznego, musicie użyć aplikacji Ustawienia, przejść do „Face ID i kod”, wprowadzić swoje obecne hasło, przewinąć w dół, a następnie wybrać „Zmień kod dostępu”.

Zostaniecie poproszeni o wprowadzenie nowego hasła, ale tak naprawdę najbardziej interesuje nas niebieski tekst „Opcje kodu” na środku ekranu. Wybierzcie „Własny kod alfanumeryczny”, aby wprowadzić hasło składające się z liter, cyfr i symboli.

Po wprowadzeniu kodu alfanumerycznego iPhone nie będzie już wyświetlał klawiatury numerycznej podczas odblokowywania iPhone’a, a zamiast tego zobaczycie pełną klawiaturę, na której można będzie wpisać hasło.

Niestety opcja ta, jest na codzień znacznie bardziej uciążliwa. Znacznie łatwiej wpisać jest sześć cyfr niż wpisać alfanumeryczne hasło z symbolami w urządzeniu iOS, ale dla pełnego bezpieczeństwa, dłuższe i bardziej złożone hasło jest tego warte. Coś za coś.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx