niedziela, 26 marca

Jak informuje ReutersUnijne organy regulacyjne są w trakcie finalizowania oskarżenia przeciwko Apple, zainicjowanego skargą antymonopolową złożoną przez Spotify.

W 2019 roku Spotify złożył skargę do Komisji Europejskiej, twierdząc, że Apple egzekwuje zasady App Store, które „celowo ograniczają wybór i tłumią innowacje kosztem doświadczeń użytkownika”, oskarżając firmę o „działanie zarówno jako gracz, jak i sędzia, aby celowo niekorzystnie wpływać na innych twórców aplikacji ”.

Spotify zwrócił szczególnie uwagę na 30-procentową prowizję Apple od zakupów w App Store, w tym subskrypcję w aplikacji, zmuszając usługę strumieniowego przesyłania muzyki do obciążania obecnych subskrybentów kwotą 25,99 złotych miesięcznie za swój plan Premium w App Store, tylko po to, aby pobrać 19,99 złotych miesięcznie jako zwykła opłata.

Sugeruje, że daje to Apple „nieuczciwą przewagę”, ponieważ Spotify nie jest w stanie uczciwie konkurować ze standardową ceną Apple Music w wysokości 19,99 złotych miesięcznie w App Store. Jeśli Spotify zdecyduje się nie pobierać płatności za pośrednictwem App Store jak to jest obecnie w Polsce, Apple rzekomo „nakłada na firmę szereg ograniczeń technicznych i ograniczających doświadczenia”. Mówi się również, że Apple „blokował Spotify i innych konkurentów dostęp do usług Apple, takich jak Siri, HomePod i Apple Watch”, czyniąc w ten sposób Apple Music bardziej atrakcyjną opcją dla subskrybentów.

Wygląda na to, że nastąpił znaczny progres w sprawie antymonopolowej. Komisja Europejska postawiła zarzuty, co sugeruje, że firma prawdopodobnie zachowała się antykonkurencyjnie i naruszyła unijne przepisy antymonopolowe. UE aktywnie przygotowuje teraz zestawienie zarzutów przeciwko Apple, które według źródeł rozmawiających z Reuterem mogą zostać wysłane do firmy jeszcze przed wakacjami.

Sprawa antymonopolowa Spotify jest jedną z kilku, które Komisja Europejska otworzyła w związku z praktykami biznesowymi Apple w zeszłym roku w czerwcu ubiegłego roku. Nie wiadomo jeszcze, na czym dokładnie mogą polegać zarzuty UE, ale sugeruje się, że Apple może zostać zmuszony do zapłacenia grzywny lub wprowadzenia zmian w swoim modelu biznesowym App Store w Europie, aby wesprzeć konkurencję.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx