środa, 17 kwietnia

Zgodnie z raportem z końca zeszłego tygodnia, Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła, że wydała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do Apple w sprawie ograniczeń, które uniemożliwiają firmom trzecim dostępu do funkcji NFC iPhone’a, ograniczając w ten sposób konkurencję w portfelach mobilnych na iOS.

Oświadczenie jest wstępnym poglądem, który będzie musiał zostać potwierdzony dalszym dochodzeniem, zanim będą mogły zostać zastosowane jakiekolwiek konsekwencje, ale określa kierunek, w jakim zmierza śledztwo.

Komisja Europejska poinformowała Apple o swoim wstępnym stanowisku, że nadużywa swojej dominującej pozycji na rynkach portfeli mobilnych na urządzenia z systemem iOS. Ograniczając dostęp do standardowej technologii wykorzystywanej do płatności zbliżeniowych urządzeniami mobilnymi w sklepach („Near-Field Communication (NFC)” lub „tap and go”), Apple ogranicza konkurencję na rynku mobilnych portfeli w systemie iOS.

Nasze obawy dotyczą decyzji Apple o zablokowaniu dostępu do technologii NFC w celach płatniczych i używaniu jej wyłącznie do własnego portfela mobilnego, Apple Pay. W rezultacie użytkownicy urządzeń Apple mogą płacić tylko za pomocą funkcji Apple Pay, a nie innymi portfelami. Dzieje się tak, ponieważ konkurujący twórcy portfeli potrzebują dostępu do NFC na urządzeniach Apple, aby dotrzeć do użytkowników Apple.

Tworzenie aplikacji do płatności mobilnych jest kosztowne. Inwestycja może być opłacalna tylko wtedy, gdy programiści mogą dotrzeć zarówno do klientów Apple jak i Androida. Dowody w naszym pliku wskazują, że niektórzy programiści nie zrealizowali swoich planów, ponieważ nie byli w stanie dotrzeć do użytkowników iPhone’a. Takie zachowanie tłumiło innowacyjność i uniemożliwiało konkurencję na rynku portfeli mobilnych. W rezultacie europejscy konsumenci mają niewielki wybór rozwiązań płatności mobilnych, płacąc w sklepach.

Wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager wspomina, że Apple podał bezpieczeństwo jako uzasadnienie odmowy dostępu do NFC stronom trzecim, ale dochodzenie organów regulacyjnych nie wykazało żadnych dowodów na to ryzyko.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx