sobota, 15 czerwca

Apple w tym tygodniu zaprezentował macOS Sonoma, najnowszą wersję swojego systemu operacyjnego dla komputerów Mac. Aktualizacja zostanie wypuszczona jeszcze w tym roku jednak nie wszystkie jego nowe funkcje będą dostępne na komputerach Mac z procesorami Intel.

Na stronie opisującej funkcje macOS Sonoma (na razie tylko w języku angielskim) drobnym drukiem możemy wyczytać, że następujące funkcje wymagają komputera Mac z czipem Apple silicon:

  • Nakładka prezentera – funkcja, który zaznacza obecność osoby prowadzącej, umieszczając jej obraz na tle prezentowanych treści w dowolnej aplikacji do wideokonferencji.
  • Tryb gra, który priorytetowo traktuje wydajność procesora i karty graficznej podczas grania, ograniczając wydajność zadań w tle.
  • Nowy tryb wysokiej wydajności w aplikacji Udostępnianie ekranu.
  • Możliwość parowania aparatów słuchowych „Made for iPhone” bezpośrednio z komputerem Mac.
  • Możliwość wywołania Siri za pomocą krótkiego „Siri” zamiast „Hej Siri”.

Apple nie informuje, dlaczego te funkcje nie będą dostępne na komputerach Mac z procesorem Intel, ale prawdopodobnie ma to związek ze względami wydajnościowymi, a tylko komputery Mac z czipami serii M firmy Apple mają silnik neuronowy do zadań związanych z uczeniem maszynowym. Ostatnie komputery Mac z procesorem Intel zostały wydane w 2020 roku, a Apple od tego czasu przestawił się na własne, zaprojektowane na zamówienie procesory. Finalne przejście na własne czipy nastąpiło w tym tygodniu po wprowadzeniu nowego komputera Mac Pro z czipem M2 Ultra.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx