wtorek, 25 czerwca

Apple zapowiedział dzisiaj macOS Sonoma, nową wersję najbardziej zaawansowanego komputerowego systemu operacyjnego na świecie.

macOS Sonoma doda nową funkcję widżetów, które otwierają zupełnie nowe drogi do personalizacji systemu. Użytkownicy będą mogli umieszczać widżety wprost na biurku z wygodnym dostępem do galerii, w której łatwo znajdą swoje sprawdzone i ulubione widżety. Ponieważ widżety naturalnie wtapiają się w tapetę biurka, nie rozpraszają użytkownika, gdy pracuje w aplikacjach. W dodatku widżety staną się interaktywne, pozwalając użytkownikom odhaczać przypomnienia, odtwarzać i wstrzymywać multimedia, sterować inteligentnym domem i wykonywać różne inne zadania wprost z biurka swojego Maca.

W systemie macOS Sonoma udoskonalono i rozbudowano zestaw funkcji, które umożliwiają użytkownikom prezentowanie i udostępnianie treści w aplikacjach wideokonferencyjnych. Nakładka prezentera to nowy efekt wideo, który zaznacza obecność osoby prowadzącej, umieszczając jej obraz na tle prezentowanych treści. Z kolei Reakcje ułatwiają użytkownikom wyrażenie emocji poprzez wyświetlanie balonów, konfetti, serc i innych efektów na obrazie wideo – każdą z Reakcji można wywołać gestem dłoni. Udoskonalony selektor udostępniania ekranu upraszcza prezentowanie okien aplikacji podczas wideorozmów. Wystarczy, że użytkownik kliknie zielony przycisk w lewym górnym rogu aplikacji i wybierze opcję udostępnienia jej w rozmowie. W ten sposób można z łatwością prezentować treść z obecnie otwartych okien.

Safari w macOS Sonoma wzbogacono o nowe funkcje poprawiające komfort i efektywność przeglądania internetu na Macu. Tegoroczna aktualizacja przyniesie istotne zmiany w przeglądaniu prywatnym, które zapewniają jeszcze skuteczniejszą ochronę przed programami śledzącymi i osobami, które mogłyby uzyskać dostęp do urządzenia użytkownika.

Wprowadzone w Safari Profile pomagają zachować porządek poprzez odseparowanie środowisk przeglądania właściwych dla różnych tematów, a przy tym oddzielają pliki cookie, historię, rozszerzenia, grupy kart i ulubione. Użytkownik może zalogować się do tej samej witryny jednocześnie na koncie służbowym i prywatnym – a potem szybko i bezproblemowo przełączać się między nimi. Safari umożliwi również tworzenie aplikacji internetowych, które zachowują się jak zwykłe aplikacje, zapewniając użytkownikowi wygodny dostęp do ulubionych witryn.

macOS Sonoma doda również fantastyczne wygaszacze ekranu prezentujące w zwolnionym tempie filmowe ujęcia różnych miejsc na świece, na przykład panoramę Hongkongu, piaskowcowe płaskowzgórza Monument Valley w Arizonie i pofalowane wzgórza w okolicach Sonomy na północy Kalifornii. Nowy, kompaktowy interfejs logowania przeniesiony na dół ekranu nie zasłania nowych wygaszaczy ekranu, które płynnie zmieniają się w biurko.

Kolejną nowością w systemie macOS Sonoma jest tryb Gra.  W tym trybie gry są traktowane priorytetowo przy alokacji zasobów CPU i GPU, a w efekcie działają płynniej i utrzymują stabilniejszą częstość klatek. Tryb Gra podnosi też jakość interakcji z grą, radykalnie zmniejszając opóźnienia przesyłu dźwięku do słuchawek AirPods i znacząco redukując opóźnienia w przekazywaniu poleceń z popularnych kontrolerów, takich jak Xbox i PlayStation. Tryb Gra działa ze wszystkimi grami, w tym wszystkimi tytułami wydanymi niedawno i oczekującymi na premierę na Macu.

macOS Sonoma usprawni rownież pracę zdalną przy projektach. Aplikacja Udostępnianie ekranu w systemie macOS Sonoma wykorzysta zaawansowany silnik multimedialny czipów Apple dzięki czemu działać będzie  w nowym trybie wysokiej wydajności. W efekcie zdalny dostęp, niezbędny w projektach realizowanych hybrydowo – częściowo w studiu, a częściowo w terenie – jest niezwykle responsywny, a użytkownik ma zapewniony komfort pracy z niskimi opóźnieniami, wysoką częstością klatek i nawet dwoma wyświetlaczami wirtualnymi.

W systemie macOS Sonoma wprowadzone zostanie szereg ułatwień dostępu, dzięki którym wszyscy użytkownicy jeszcze lepiej będą mogli dostosować Maca do swoich potrzeb. Osoby z wadami słuchu będą mogli podłączać do Maca aparaty Made for iPhone i za ich pomocą prowadzić rozmowy lub słuchać multimediów, a użytkownicy, którzy nie są w stanie mówić, będą mieli do dyspozycji funkcję Mowa na żywo, która wypowiada za nich tekst wpisywany w trakcie rozmowy. Ponadto użytkownicy niewidomi lub niedowidzący będą mogli łatwo zmieniać wielkość tekstu w aplikacjach na Macu i korzystać ze środowiska Xcode z pomocą VoiceOver, znakomitego czytnika ekranu od Apple.

macOS Sonoma wprowadzi również zmiany w aplikacji Wiadomości analogiczne do tych jakie pojawią się w iOS 17, usprawni korzystanie z plików PDF, poprawi autokorektę w pisaniu na klawiaturze oraz dużo więcej.

System macOS Sonoma trafi do użytkowników na jesieni, a od dziś będzie testowany przez deweloperów.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx