sobota, 19 września

Pracownicy Foxconn w fabryce Zhengzhou przeprowadzili wczoraj strajk obejmujący trzy do czterech tysięcy osób pracujących przy linii produkcyjnej iPhone’a 5. Przyczyną strajku jest podobno niezadowolenie z pracy w okresie wakacji i zbyt surowe wymagania dotyczące jakości produktu, bez niezbędnego szkolenia. Wiadomości te pochodzą z raportu China Labor Watch.

Większość pracowników, którzy brali udział w tym strajku to pracownicy z linii OQC (kontroli jakości). Według pracowników, wiele linii produkcyjnych iPhone’a 5 z różnych budynków fabrycznych było w stanie paraliżu przez cały dzień. Doniesiono, że kierownictwo fabryki i Apple, mimo wad projektowych, podnieśli pracownikom wymagania jakościowe dotyczące produktów, włącznie z normami wgnieceń do 0,02 mm i wymogów związanych z zadrapaniami na ramkach i tylnej obudowie.

Według raportu, Apple i Foxconn podniósł standardy kontroli jakości, aby rozwiązać problemy związane z zadrapaniami i skazami na obudowie iPhone’a 5, ale nowe normy znacznie utrudniają pracownikom produkcję telefonów spełniających te wymagania mając obecne wyposażenie i dotychczasowe szkolenia.

Kwestie te podobno spowodowało znaczące napięcia między pracownikami linii produkcyjnych a kierownikami kontroli jakości, które były przyczyną kilku starć wybuchających w ostatnich dniach, powodując obrażenia w ludziach i szkody zakładów produkcyjnych. Ponadto Foxconn podobno wyeliminował urlopy dla pracowników związane między innymi z przypadającym na ten weekend tradycyjnym „Świętem Księżyca”. Firma jest podobno także zupełnie „głucha” na skargi pracowników.

Apple i Foxconn próbują nadążyć za popytem na iPhone’a 5 i nowymi zamówieniami online za pośrednictwem strony Apple na której wciąż szacunkowy czas dostawy to 3-4 tygodnie. Klienci skarżą się również na kwestie zarysowania, szczególnie na czarnym modelu, a niektórzy klienci donoszą, że ich urządzenia są zarysowane zaraz po wyjęciu z pudełka.

[contentblock id=1 img=adsense.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x