piątek, 1 marca

Według najnowszych szacunków dotyczących sprzedaży komputerów udostępnionych przez firmę Gartner, światowe dostawy Apple komputerów Mac spadły w czwartym kwartale 2019 roku.

Firma Apple dostarczyła w tym kwartale około 5,26 miliona komputerów Mac, w porównaniu z 5,43 milionami w analogicznym kwartale poprzedniego roku, co stanowi spadek o trzy procent.

Sprzedaż komputerów na świecie 4Q19 wg Gartner

Udział Apple w rynku również spadł, spadając z 7,9 procent w czwartym kwartale 2018 roku do 7,5 procent w czwartym kwartale 2019 roku. Spadek dostaw Apple nastąpił, gdy ogólny rynek komputerów osobistych po raz pierwszy od 2011 roku odnotował wzrost, spowodowany popytem na aktualizacje systemu Windows 10.

Apple utrzymał pozycję czwartego dostawcy komputerów osobistych na świecie za Lenovo, HP i Dellem, z których wszystkie odnotowały wzrost rok do roku.

Lenovo był największym sprzedawcą komputerów PC z 17,5 milionami sztuk i 24,8 procentowym udziałem w rynku, następnie HP z 16,1 milionami sztuk i 22,8 procentowym udziałem w rynku oraz Dell z 12,1 milionami komputerów i 17,2 procentowym udziałem w rynku.

Asus i Acer zajęli miejsce za Apple z około czterema milionami komputerów, z których każdy osiągnął odpowiednio 5,8 i 5,7 procent udziału w rynku. Oprócz niewielkiego spadku liczby sprzedaży zanotowanego przez Asusa, Apple był jedynym znaczącym dostawcą komputerów PC, który odnotował spadek dostaw w IV kwartale 2019 roku.

Apple radził sobie nieco lepiej w Stanach Zjednoczonych, gdzie sprzedaż pozostała prawie bez zmian. Apple dostarczył 2,13 miliona komputerów Mac w USA, co stanowi wzrost o 0,8 procent w stosunku do 2,11 milionów, które zostały dostarczone w czwartym kwartale 2018 roku. Apple jest czwartym dostawcą w Stanach Zjednoczonych, zaraz po HP, Dellu i Lenovo, a Microsoft wchodzi na rynek za Apple. Ogólnie rzecz biorąc, dostawy PC w USA również wzrosły o 4,6 procent rok do roku.

Sprzedaż komputerów w USA 4Q19 wg Gartner

W całym 2019 roku ogólnoświatowa sprzedaż Apple komputerów Mac spadła o 0,9 procenta, przy czym Apple sprzedał około 18,4 miliona komputerów Mac w ciągu roku w porównaniu do 18,5 miliona w 2018 roku. Ogólny udział Apple w rynku w 2019 roku wyniósł 7 procent, przy czym Apple zajął czwarte miejsce po Lenovo (63 miliony komputerów), HP (58 milionów komputerów) i Dell (44 miliony komputerów).

Sprzedaż komputerów na świecie 2019 wg Gartner

Mówiąc o przyszłości, Gartner uważa, że rynek komputerów osobistych będzie nadal spadał, pomimo wzrostu w tym roku, chociaż nowe technologie, takie jak składane komputery, są „czymś, na co należy mieć oko”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anita
3 lat temu

Miałam kiedyś komputer PC Mac, ale poza swoim wyglądem jakoś nie zrobił na mnie wrażenia. Od roku pracuję na samodzielnie skomponowanym kompie i wydaje mi się znacznie wydajniejszy. Może to kwestia podzespołów poprzedniego kompa, ale koszt lepszych parametrów jest przerażający

1
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx