wtorek, 7 lutego

Projekt ustawy przedłożony w Rosji w tym tygodniu może spowodować, że prowizja Apple z App Store w tym kraju zmniejszy się o jedną trzecią, jeśli zostanie ratyfikowana przez parlament.

Reuters podaje, że ustawa żąda ustawowego ograniczenia prowizji od sprzedaży aplikacji przez Apple i Google do 20%. Apple od dawna prowadzi politykę pobierania 30% prowizji od całej sprzedaży (w tym zakupów w aplikacji) w sklepie App Store.

Według raportu rosyjskiego dziennika Kommersant z rosyjskojęzycznym raportem Kommiersanta, ustawa proponuje również zobowiązanie właścicieli mobilnych systemów operacyjnych do umożliwienia użytkownikom instalowania alternatywnych sklepów. Byłoby to szczególnie problematyczne dla Apple, ponieważ App Store jest jedynym oficjalnym źródłem aplikacji na jego urządzenia mobilne.

Apple był w ostatnich miesiącach zaangażowany w szereg kontrowersji związanych z App Store, od walki ze Spotify do najnowszego konfliktu z Epic Games. Regulatorzy przyglądali się również zasadom Apple dotyczącym prowizji App Store i wyłącznej kontroli nad dystrybucją aplikacji.

Apple już stoi w obliczu kontroli App Store w Rosji, odkąd rosyjska Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) stwierdziła, że Apple nadużył swojej dominującej pozycji App Store i ograniczonej konkurencji na rynku aplikacji iOS, zakazując aplikacji z kontrolą rodzicielską. Apple powiedział wówczas, że odwoła się od tej decyzji.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx