sobota, 2 marca

Apple od jakiegoś czasu dąży do rozprzestrzenienia swojego łańcucha dostaw na różne regiony, a przeniesienie części produkcji słuchawek AirPods do Wietnamu jest jednym z istotnych kroków dla firmy.

Apple rozpoczął podobno próby produkcji zwykłych AirPods w Wietnamie ponad rok temu, a w grudniu poinformowano, że dostawcy AirPods chcą uzyskać finansowanie na rozszerzenie produkcji.

Pierwotnie plany te obejmowały również nadchodzące AirPods trzeciej generacji, ale uległy zmianie. Według nowego raportu Nikkei Asia, Apple musiał rozpocząć masową produkcję AirPods trzeciej generacji w Chinach zamiast w Wietnamie z powodu zakłóceń związanych z epidemią COVID-19.

Plan Apple dotyczący przeniesienia części produkcji MacBooków i iPadów do Wietnamu również został wstrzymany z powodu surowszych środków kontroli granicznej w Chinach i Wietnamie, co według raportu spowodowało brak zasobów inżynieryjnych i niekompletny łańcuch dostaw.

Mówi się, że jednym z największych problemów jest „wprowadzanie nowych produktów”, w ramach których firmy i dostawcy ściśle współpracują ze sobą, aby opracować i wyprodukować całkowicie nowy produkt. Było to szczególnie trudne w Wietnamie ze względu na brak inżynierów zdolnych do pracy nad AirPods 3 i innymi nowymi urządzeniami.

Po nasileniu się napięć handlowych między USA a Chinami dwa lata temu, Apple, Google i Amazon rozpoczęły ruchy mające na celu przeniesienie części produkcji do Wietnamu. Google zamierzało wyprodukować tam na początku zeszłego roku linię telefonów Pixel 5, ale finalnie smartfony zostały wyprodukowane w Chinach.

Tymczasem Amazon stoi w obliczu opóźnień w produkcji inteligentnych dzwonków do drzwi, kamer bezpieczeństwa i inteligentnych głośników, ponieważ linie montażowe w północnej części kraju borykają się ze wzrostem liczby lokalnych przypadków COVID i ostrzejszymi środkami zapobiegania zakażeniom.

Według analityka IDC cytowanego w raporcie, wszelkie niepowodzenia Wietnamu będą prawdopodobnie tymczasowe, ponieważ kraj ten już ugruntował swoją pozycję jako kluczowa alternatywna lokalizacja produkcyjna poza Chinami.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx