poniedziałek, 4 marca

Jak podaje The Wall Street Journal, deweloperzy w Unii Europejskiej chcący oferować możliwość pobierania swoich aplikacji poza App Store nadal będą musieli stawić czoła ograniczeniom i opłatom nałożonym przez Apple.

Możliwości pobierania aplikacji spoza App Store czyli tzw. sideloading po raz pierwszy zostanie umożliwiony wkrótce tylko w Unii Europejskiej. Zmiana ta została wymuszona na Apple w związku z unijną ustawą o rynkach cyfrowych (DMA), która ma rzekomo zapanować nad antykonkurencyjnym zachowaniem dużych firm technologicznych.

Według doniesień, Apple planuje przestrzegać prawa UE w sposób zapewniający ścisłą kontrolę nad aplikacjami pobieranymi poza App Store. Apple nie ujawnił jeszcze swoich ostatecznych planów dostosowania się do tego aspektu DMA, ale WSJ przekazało dziś nowe szczegóły, powołując się na osoby zaznajomione z planami firmy. W szczególności Apple najwyraźniej zachowa możliwość sprawdzania każdej aplikacji oferowanej poza sklepem z aplikacjami, a także pobierania opłat od programistów, którzy je oferują.

Dokładne szczegóły struktury opłat nie są znane, ale Apple pobiera 27% prowizji od zakupów w aplikacji dokonanych w Holandii za pośrednictwem alternatywnych systemów płatności. Możliwość ta została początkowo wprowadzona na mocy holenderskiego orzeczenia regulacyjnego. Jest to zaledwie o trzy procent mniej niż opłata domyślna, ale w przeciwieństwie do prowizji Apple nie obejmuje podatku, co daje sumę netto wyższą niż opłata Apple pobierana od większości deweloperów.

Apple pracuje nad planem oferowania pobierania spoza App Store już od ponad roku, a w ostatnich miesiącach firma spotykała się z urzędnikami UE, aby omówić nowe zasady. Termin wprowadzenia zmian upływa w czwartek, 7 marca.

Już teraz mówi się, że firmy ustawiają się w kolejce, aby skorzystać z nadchodzących zmian. Na przykład Spotify rozważa zaoferowanie swojej aplikacji za pośrednictwem swojej witryny internetowej, aby ominąć App Store, Microsoft rozważa uruchomienie własnego sklepu z aplikacjami przeznaczonymi specjalnie dla gier, a Meta planuje uruchomić system umożliwiający pobieranie aplikacji bezpośrednio po kliknięciu w reklamę.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx