czwartek, 18 kwietnia

Na koncert, festiwal muzyczny lub duże wydarzenia sportowe zabieramy przede wszystkim smartfony – jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Symantec, producenta oprogramowania Norton. Okazało się, że podczas tego typu wydarzeń urządzenia mobilne są dla nas ważniejsze niż gotówka, dowód tożsamości czy nawet karta kredytowa. Eksperci Norton radzą, aby w tym sezonie festiwali muzycznych zwracać uwagę na niebezpieczeństwa związane z telefonami i tabletami – takie jak zgubienie czy kradzież smartfona lub oszustwa internetowe wymierzone w użytkowników tych urządzeń.

Z badania przeprowadzonego w 11 krajach wśród osób, które uczestniczyły niedawno w koncertach, imprezach sportowych i festiwalach muzycznych — wynikają następujące wnioski: 

Zapomnij o zapalniczkach i aparatach fotograficznych — dziś niepodzielnie panują smartfony

  •  77% badanych stwierdziło, że zabranie nowoczesnego telefonu na koncert lub festiwal ma dla nich duże znaczenie. Co więcej, 92% wzięłoby z większym prawdopodobieństwem smartfona niż jakikolwiek inny przedmiot, w tym również gotówkę, dowód osobisty lub kartę płatniczą.
  • Niemal co piąty badany przy wejściu na teren imprezy pokazuje bilet na ekranie urządzenia. Co dziesiąty wykorzystuje smartfona do kupowania przekąsek i gadżetów.
  • Większość ankietowanych (78%) robi podczas imprezy zdjęcia i nagrywa filmy, a 50% pokazuje je w mediach społecznościowych. Kobiety częściej niż mężczyźni zaglądają do serwisów tego typu, a także chętniej zamieszczają w nich zdjęcia z imprez i aktualizują swój status.

fakt1

Rośnie branża „koników” kupujących i odsprzedających bilety cyfrowe

  • Niemal co piąta ankietowana osoba kupiła bilet (lub zna kogoś, kto nabył taki bilet), który nie zapewniał wstępu na imprezę w takim zakresie, jak obiecywano w ofercie.
  • Ponad połowę (58%) problematycznych biletów kupiono za pośrednictwem stron internetowych, 49% pochodziło natomiast od „koników” sprzedających bilety przed terenem, na którym odbywały się koncerty, imprezy i festiwale muzyczne.

Ryzykowne zachowania są powszechne 

  • Niemal jedna trzecia (31%) badanych przyznała, że nie chroni swojego smartfona hasłem, a 35% nie stosuje żadnych środków ostrożności mających uchronić ich przed zgubieniem lub kradzieżą urządzenia.
  • 35% uczestników imprez na całym świecie zgubiło swojego smartfona lub doświadczyło kradzieży urządzenia.
  • Miejscem, w którym smartfony są gubione lub kradzione szczególnie często, jest komunikacja publiczna. Na całym świecie zginęło tam więcej smartfonów niż w prywatnych samochodach/taksówkach, poza domem, w barach lub restauracjach i kawiarniach.

Aplikacje mogą wzmocnić wrażenia z imprezy — albo je popsuć 

  • 66% ankietowanych, którzy pobrali aplikacje związane z koncertem, imprezą czy festiwalem, stwierdziło, że programy te wzbogaciły ich wrażenia. Niestety 25% osób uznało, że aplikacje te przesyłały im potem spam, a 12% żałuje, że w ogóle je pobrało.

Młodzi ludzie wiedzą więcej o bezpieczeństwie 

  • Uczestnicy imprez w wieku poniżej 30 lat częściej niż osoby powyżej 50. roku życia stosują środki ostrożności mające ochronić ich smartfony. Więcej młodych ludzi stwierdziło też, że zabranie ze sobą telefonu na koncert jest dla nich ważne — jednocześnie częściej mieli też oni do czynienia z kradzieżą albo zgubieniem swoich urządzeń.

fakt2

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Edelman Berland w 11 krajach w dniach 3-23 maja 2013 r. Zrealizowano je w formie ankiety internetowej, której wypełnienie zajmowało ok. 10 minut. Uczestnikami badania były osoby w wieku od 18 do 64 lat, które posiadają smartfona i uczestniczyły w dużej imprezie muzycznej, profesjonalnych zawodach sportowych lub targach/festiwalach sztuki co najmniej dwa razy w ciągu minionych dwóch lat.

[contentblock id=1 img=gcb.png]

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx