środa, 17 lipca

Fabryka Norblina poinformowała na swojej stronie, że jeszcze w tym roku ma zostać otwarte tu muzeum poświęcone Apple i jego produktom.

W muzeum znajdzie się 1500 eksponatów związanych z historią rozwoju firmy i ewolucją produktów Apple. Mówi się, że będzie to największa i najbardziej kompletna kolekcja tego typu na świecie. Krzysztof Grochowski, Prezes Zarządu firmy Japko stojącej za wystawą, powiedział:

Razem ze wspólnikami uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest pokazać te unikatowe zbiory jak najszerszej publiczności. Chcemy, aby wystawa wpisywała się we współczesną myśl wystawienniczą, żeby pokazywała rozwój myśli w technologii, by można było zauważyć jakiego postępu doświadczyliśmy jako ludzkość. Chcemy pokazywać źródła i kierunki cywilizacji ale przede wszystkim pragniemy pokazać zwiedzającym prawdziwe jądro technologicznej popkultury. Stworzymy multimedialną przestrzeń ekspozycyjną nie tylko do oglądania, ale także do jej doświadczania.

Muzeum będzie miało powierzchnię 320 metrów kwadratowych, prezentując kreatywne i interaktywne eksponaty, w tym komputery Apple, laptopy, akcesoria, telefony komórkowe, oprogramowanie, urządzenia peryferyjne, plakaty, pamiątkowe gadżety i wiele innych. Jedną z atrakcji jest działająca replika Apple I podpisana przez współzałożyciela Apple Steve’a Wozniaka, która służy jako punkt wyjścia do podróży zwiedzających po muzeum.

Do tej pory w Piasecznie działała mniejsza forma muzeum, ale skala kolekcji spowodowała potrzebę większej przestrzeni, która poprowadzi zwiedzających przez oś czasu, prezentując wszystkie produkty i rozwiązania Apple w porządku chronologicznym.

Sieć czujników rozmieszczonych w całym muzeum będzie sugerować zwiedzającym interesujące obiekty podczas spaceru i zaoferuje sceny zbudowane wokół konkretnych kolekcji Apple w specjalnie stworzonej przestrzeni audiowizualnej. Scenografia, światła, animacje, dźwięk, mapowanie i infografiki dają możliwość interakcji, kontekstu społecznego i kulturowego oraz informacji technicznych o eksponatach.

Goście muzeum poznają ponadto urządzenia owiane złą sławą porażki oraz prototypy, nie wprowadzone do masowej produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

Apple Museum Poland będzie zlokalizowane w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina na Woli w Warszawie i ma zostać otwarte jesienią tego roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx