środa, 21 lutego

Google, Meta, Qualcomm, Nothing, Lenovo, Opera i kilka innych firm technologicznych ogłosiły wspólne porozumienie na rzecz promowania „otwartych ekosystemów cyfrowych”, co wydaje się zdecydowanym posunięciem przeciwko Apple poinformował Reuters.

Grupa, pod nazwą Koalicją na rzecz Otwartych Ekosystemów Cyfrowych (CODE), stara się zachęcać do tworzenia bardziej otwartych platform i systemów w Europie. Inni członkowie to Motorola, chińska marka smartfonów Honor, francuski start-up Lynx zajmujący się rzeczywistością rozszerzoną i niemiecki dostawca usług przesyłania wiadomości Wire. Wśród członków organizacji zauważalna jest nieobecność Apple.

Utworzenie CODE jest odpowiedzią na nowe przepisy UE, takie jak ustawa o rynkach cyfrowych (DMA), która wyznacza główne firmy technologiczne jako „strażników” i zmusza je do udostępniania różnych usług i platform innym firmom i deweloperom. Oczekuje się, że DMA wymusi na Apple istotne zmiany w sposobie działania App Store, FaceTime i Siri w Europie. Na przykład Apple w przyszłym roku będzie zobowiązany umożliwić użytkownikom instalowanie zewnętrznych sklepów z aplikacjami i otworzyć możliwość pobierania aplikacji spoza App Store, a także dać programistom możliwość promowania swoich ofert poza App Store i korzystania z zewnętrznych systemów płatności.

CODE planuje współpracować z firmami, ustawodawcami i naukowcami w celu promowania otwartości cyfrowej i przedstawienia sposobów osiągnięcia tego w Europie przy użyciu DMA i przyszłego prawodawstwa UE. Członkowie dyskutowali, jak powinny działać ekosystemy cyfrowe w Europie i co pozytywnie wpływa na konkurencyjność i otwartość. Celem organizacji jest otwarcie głównych ekosystemów cyfrowych przy wykorzystaniu współpracy międzybranżowej w celu promowania bezproblemowej łączności i interoperacyjności między systemami.

Chociaż firmy takie jak Google i Meta zostały oficjalnie wyznaczone przez UE na strażników, podobnie jak Apple, rywale coraz częściej próbują wykorzystywać prawo UE do wywoływania poważnych zmian w ekosystemie Apple. Na przykład w zeszłym miesiącu Google i europejskie grupy telekomunikacyjne wezwały organy regulacyjne UE do wyznaczenia iMessage jako „podstawowej” usługi, co zmusiłoby Apple do zapewnienia interoperacyjności platformy komunikacyjnej z konkurencyjnymi usługami czatu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx