poniedziałek, 22 kwietnia

Zeszłoroczne modele iPhone’a 13 Pro były pierwszymi smartfonami Apple wyposażonymi w wyświetlacze ProMotion 120 Hz i chociaż dwa modele iPhone’a 14 Pro będą nadal korzystać z tej technologii, ich ekrany mogą tym razem pochwalić się rozszerzoną zmiennością częstotliwości odświeżania.

Aby wprowadzić wyświetlacze ProMotion do modeli iPhone’a 13 Pro, firma Apple zastosowała technologię paneli LTPO ze zmienną częstotliwością odświeżania, co pozwala na bardziej energooszczędną płytę montażową – część odpowiedzialną za włączanie i wyłączanie poszczególnych pikseli. W ten sposób ProMotion jest w stanie dynamicznie generować szybkie liczby klatek na sekundę, gdy użytkownicy ich potrzebują, jednocześnie zachowując żywotność baterii, gdy tego nie potrzebują.

Jednak w iPhonie 13 Pro i Pro Max wyświetlacze Apple ProMotion są ograniczone do częstotliwości odświeżania ekranu między 10 Hz a 120 Hz. Kontrastuje to z panelami LPTO używanymi przez takie firmy jak Oppo i Samsung, które mogą obniżyć ją nawet do 1 Hz podczas oglądania statycznego obrazu lub gdy urządzenie jest nieaktywne.

Analityk wyświetlaczy, Ross Young oczekuje, że wyświetlacze ProMotion stosowane w iPhone’ach 14 Pro i iPhone’ach 14 Pro Max będą w stanie obniżyć się do tego samego poziomu 1 Hz. W zależności od tego, jak Apple zdecyduje się podjąć różne rzeczy, technologia może utorować drogę do dłuższej żywotności baterii lub zawsze włączonych elementów wyświetlacza.

Na przykład modele Apple Watch Series 7 wykorzystują wyświetlacze LTPO, co pozwala im mieć taką samą żywotność baterii do 18 godzin, jak wcześniejsze modele Apple Watch, mimo że mają wyświetlacz always-on. Podobnie jak w przypadku telefonów z systemem Android wyposażonych w LTPO, ta sama technologia w iPhonie może wyświetlać godzinę, datę i wszelkie powiadomienia na ekranie przez cały czas bez konieczności odblokowywania telefonu.

W zeszłym roku dziennikarz Bloomberga Mark Gurman zasugerował, że Apple może wprowadzić podobną funkcjonalność do iPhone’a 13, ale tak się nie stało. Obecnie nie ma wiarygodnych przecieków wskazujących na to, że modele iPhone’a 14 Pro będą miały wyświetlacz always-on. Nie oznacza to jednak, że Apple nas nie zaskoczy. Rzeczywiście, jeśli Apple rozszerzy zmienność częstotliwości odświeżania swoich wyświetlaczy ProMotion, nie będzie żadnych ograniczeń technicznych, aby tego nie dodać.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx