poniedziałek, 20 maja

Według Joanny Stern z The Wall Street Journal, Apple pracuje nad technologią czytnika odcisków palców w ekranie dla telefonu iPhone 13, która byłaby dostępna wraz z Face ID jako dodatkowa opcja biometryczna. Stern podzieliła się ciekawostką w artykule poświęconym funkcjom Samsunga Galaxy S21, które mogłyby trafić również do iPhone’a nowej generacji.

Plotki na temat Touch ID w wyświetlaczu pojawiały się już z wiarygodnych źródeł, takich jak analityk Apple Ming-Chi Kuo i Mark Gurman z Bloomberga, z których obaj powiedzieli, że jest to funkcja, której dodanie Apple rozważa dla nowych iPhone’ów. Dodatkowa opcja Touch ID byłaby przydatna szczególnie w obecnie trwającej wciąż pandemii, w której Face ID nie jest optymalne do odblokowywania urządzenia mając na twarzy założoną maseczkę.

Stern usłyszała podobno te informacje od byłego pracownika, który powiedział, że firma pracuje z czujnikami optycznymi do odczytu linii papilarnych na ekranie, które „mogą być bardziej niezawodne” niż rozwiązanie ultradźwiękowe.

Optyczne czujniki linii papilarnych na wyświetlaczu działają przy użyciu światła, a w telefonach z Androidem, które posiadają tę technologię, na ekranie zapal się ikona odcisku palca, na której należy umieścić palec, aby zapewnić światło, a aparat tworzy obraz palca. Czujniki optyczne można łatwo oszukać, ponieważ używają obrazu 2D.

Ultradźwiękowe czujniki linii papilarnych są nowszą technologią i wykorzystują małe fale dźwiękowe do tworzenia trójwymiarowej mapy odcisków palców, bezpieczniejszego rozwiązania, które niełatwo oszukać i które działa lepiej, gdy palce są mokre. Technologia ultradźwiękowego wykrywania odcisków palców jest jednak znacznie droższa.

Przyciski Home z ‌Touch ID, których Apple używał w iPhonie, iPadzie i komputerach Mac, są pojemnościowe. Czujniki pojemnościowe wykorzystują serię małych kondensatorów do tworzenia mapy danych odcisków palców, która jest trudna do oszukania, ponieważ nie wykorzystuje prostego obrazu odcisków palców.

Stern mówi, że według jej źródła, którekolwiek rozwiązanie jakie Apple zdecyduje się zastosować, będzie musiało spełniać standardy bezpieczeństwa obecnego przycisku Home z Touch ID, więc Apple nie pozwoli na obniżenie jego funkcjonalności.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx