piątek, 12 kwietnia

W najnowszej wersji beta iPadOS 16.1 udostępnionej dziś deweloperom Apple rozszerzył kontrowersyjną funkcję Stage Manager na starsze iPady, umożliwiając współpracę tej funkcji z modelami iPad Pro posiadającymi chip A12X lub A12Z.

Wersja beta usuwa również ze Stage Managera obsługę zewnętrznego wyświetlacza. Funkcja ta zostanie przywrócona w późniejszej aktualizacji iPadOS 16. W oświadczeniu Apple wydanym dla Engadget w tej sprawie czytamy:

Wprowadziliśmy Stage Manager jako zupełnie nowy sposób na wielozadaniowość z nakładającymi się oknami o zmiennym rozmiarze zarówno na wyświetlaczu iPada, jak i na oddzielnym wyświetlaczu zewnętrznym, z możliwością uruchamiania na ekranie do ośmiu aplikacji na żywo jednocześnie. Zapewnienie obsługi wielu wyświetlaczy jest możliwe tylko z pełną mocą iPadów opartych na M1. Klienci posiadający iPada Pro 3. i 4. generacji wyrazili duże zainteresowanie możliwością korzystania z funkcji Stage Manager na swoich iPadach. W odpowiedzi, nasze zespoły ciężko pracowały, aby znaleźć sposób na dostarczenie jednoekranowej wersji dla tych systemów, z obsługą do czterech aplikacji na żywo na ekranie iPada jednocześnie.

Obsługa zewnętrznych wyświetlaczy dla Stage Managera na iPadach M1 będzie dostępna w aktualizacji oprogramowania jeszcze w tym roku.

W okresie beta testów iPadOS 16 Stage Manager był ograniczony do modeli iPada Pro M1, które zostały wydane w 2021 roku, oraz iPada Air M1. Każdy inny iPad nie mógł korzystać z tej funkcji, w tym modele iPada Pro z 2018 i 2020 roku, które korzystają z chipów A12X i A12Z. Apple utrzymywał, że nie jest w stanie zaoferować akceptowalnej wydajności na iPadach innych niż M1, ponieważ funkcja ta wymaga „dużej pamięci wewnętrznej, niezwykle szybkiego przechowywania i elastycznego zewnętrznego wyświetlacza I/O” zapewnianego przez modele ‌iPada M1‌‌.

Apple był podobno niezadowolony z działania Stage Managera na starszych modelach iPada Pro. „Oczywiście, chcielibyśmy wprowadzić nowe funkcje na każde urządzenia, jakie tylko możemy, ale nie chcemy też zatrzymywać postępu nowych doświadczeń i nie tworzyć najlepszych podstaw na przyszłość (…) I naprawdę mogliśmy zrobić to tylko poprzez stworzenie tego na ‌M1‌” – powiedział Craig Federighi z Apple.

Apple otrzymał wiele słów krytyki za ograniczenie tak ważnej funkcji do najnowszego sprzętu, co doprowadziło firmę do znalezienia sposobu na rozszerzenie funkcjonalności na dodatkowe iPady. Usunięcie funkcji wyświetlacza zewnętrznego w programie Stage Manager może być tym, co pozwala Apple oferować odpowiednie wrażenia na sprzęcie innym niż M1, ale po przywróceniu obsługi wyświetlacza zewnętrznego będzie ona ograniczona do modeli iPada M1 i nie będzie dostępna na iPady Pro z 2018 i 2020 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx