środa, 17 kwietnia

Zapowiedziane na jesień nowe systemy iOS 17, iPadOS 17 i macOS Sonoma dodadzą w Safari opcję automatycznego usuwania parametrów śledzenia z adresów URL w trybie przeglądania prywatnego,

Według Apple parametr śledzenia wykryty w Safari podczas przeglądania lub kopiowania łącza zostanie usunięty pozostawiając resztę nietkniętą. Linki będą nadal działać zgodnie z oczekiwaniami, ale nie będą już miały unikalnych identyfikatorów.

Apple nazywa tę nową funkcję Zaawansowanymi mechanizmami ochrony przed śledzeniem i fingerprintingiem, a sam mechanizm działa również w przypadku łączy udostępnianych w aplikacjach Wiadomości i Poczta. Można go nawet włączyć do zwykłego przeglądania Safari. Na iPhonie wystarczy wejść w Ustawienia, wybrać Safari > Zaawansowane > Zaawansowana ochrona (śledzenie i fingerprinting) a następnie wybrać „Całość przeglądania”. Użytkownik może również wyłączyć tę funkcję w tym miejscu, jeśli nie chcą jej w ogóle używać.

W jednym z filmów z WWDC dla deweloperów Apple pokazał przykład adresu URL przed i po usunięciu parametrów śledzenia. Oryginalny adres URL ma unikalny parametr „click_id”, którego reklamodawcy mogą używać do śledzenia aktywności użytkownika w witrynach. Safari automatycznie usuwa ten parametr, aby chronić prywatność użytkownika.

Nowe systemy będą oficjalnie dostępne na jesieni.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx