wtorek, 20 lutego

Usługa wiadomości iMessage firmy Apple może w końcu ominąć wymogi regulacyjne Unii Europejskiej dotyczące interoperacyjności platform.

Bloomberg donosi, że dochodzenie przeprowadzone przez organ antymonopolowy wstępnie wykazało, że usługa iMessage nie jest na tyle popularna wśród użytkowników biznesowych, aby uzasadniać podleganie nowym zasadom.

UE pracuje nad przepisami na mocy ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), które wymagałyby od Apple wprowadzenia zmian w iMessage w celu udostępnienia go na innych platformach. Zasady będą miały zastosowanie do gigantów technologicznych, którzy spełnią kryteria „strażnika” i zmuszą ich do otwarcia różnych usług i platform dla innych firm i deweloperów.

Zasady interoperacyjności teoretycznie oznaczają, że aplikacje Meta, takie jak WhatsApp czy Messenger, mogłyby zostać poproszone o współpracę z platformą iMessage firmy Apple, a Apple byłoby zmuszony do przestrzegania tych zasad w UE. Jednak dzisiejszy raport sugeruje, że iMessage może nie podlegać tym przepisom, ponieważ nie jest powszechnie używany przez firmy.

W raporcie stwierdzono, że możliwe ułaskawienie Apple stanowi część pięciomiesięcznego badania rynku prowadzonego przez Komisję Europejską, a zwolnienie Apple nie zostało i nie zostanie oficjalnie potwierdzone do czasu zakończenia dochodzenia w lutym.

Niezależnie od wniosków śledztwa, DMA prawdopodobnie w dalszym ciągu będzie zmuszać Apple do wprowadzenia poważnych zmian w sposobie działania App Store, FaceTime i Siri w Europie. Oczekuje się na przykład, że umożliwi użytkownikom instalowanie sklepów z aplikacjami firm zewnętrzych i pobieranie aplikacji również spoza App Store, a także umożliwi programistom promowanie swoich ofert poza App Store i korzystanie z systemów płatności innych firm.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx