niedziela, 19 maja

Jak informuje The Registerdeweloperzy Google Chromium pracują nad eksperymentalną przeglądarką internetową dla iOS, która przełamałaby ograniczenia silnika przeglądarki Apple.

Eksperymentalna przeglądarka, nad którą aktywnie pracują programiści, wykorzystuje silnik Blink firmy Google. Jednak gdyby Google próbowało opublikować ją w App Store, nie przeszłaby procesu przeglądu aplikacji Apple.

Zasady App Store mówią, że przeglądarki na iOS i iPadOS muszą korzystać z silnika przeglądarki WebKit od Apple. Oznacza to, że chociaż przeglądarki takie jak Chrome i Microsoft Edge na macOS i WIndows są zbudowane na Chromium, to ich odpowiedniki na iOS są zmuszone do korzystania z WebKit firmy Apple, przez co zachowują się podobnie do Safari.

Google twierdzi, że aplikacja jest jedynie „eksperymentalnym prototypem […] mającym na celu zrozumienie pewnych aspektów wydajności na iOS” i „nie będzie dostępna dla użytkowników. Będziemy nadal przestrzegać zasad Apple”.

Mimo, że to eksperymentalny projekt przeglądarki Google na iOS, może być on oznaką, że firma spodziewa się zmian w zasadach platformy Apple, które umożliwiłyby jej wypuszczenie. Ograniczenia dotyczące silników przeglądarek Apple są przedmiotem rosnącej kontroli antymonopolowej, ostatnio podjętej nawet przez administrację prezydenta Bidena, który zalecił uchwalenie nowych przepisów zakazujących firmom „strażnikom”, takim jak Apple, zakazywania alternatywnych silników przeglądarek na swojej platformie.

Podobne zalecenia wydały organy antymonopolowe w Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii. Oczekuje się, że ustawa o rynkach cyfrowych Unii Europejskiej zmusi Apple do pozwolenia na pobieranie aplikacji ze sklepów trzecich i zniesienia ograniczeń silnika przeglądarki już w przyszłym roku. Aktywny projekt Google oznacza, że Google byłby znaczący krok dalej z rozwojem przeglądarki opartej na Blink dla iOS, jeśli taka mogłaby być dystrybuowana w przyszłości.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx