niedziela, 19 września

Sztandarowy produkt Apple, czyli iPhone, jest obecny na rynku już od dekady. Od tego czasu kolejne wersje smartfonu i inne sprzęty z systemem operacyjnym iOS cieszą się niezmiennym uznaniem. Stanowią między innymi doskonałe pole do popisu dla twórców gier mobilnych, którzy prześcigają się w wymyślaniu jak najlepszych produkcji. Nie inaczej było w minionym roku 2017.

Jeden z najciekawszych gatunków, a już na pewno najbardziej rozpalających wyobraźnię, stanowią gry RPG (z ang. role-playing games), czyli fabularne, towarzyskie gry oparte na narracji i odgrywaniu ról. Wykraczające daleko poza klasyczny Dungeons & Dragons (rozgrywany za pomocą kartki papieru i długopisu), dzisiejsze RPG oferują mnogość fascynujących światów i postaci. Są też solidną podstawą do przeżywania najróżniejszych przygód i historii. W sklepie Apple każdy znajdzie te, które najbardziej mu odpowiadają, a jest tego naprawdę sporo. Warto chociażby przyjrzeć się przynajmniej kilku pozycjom z serii Chaos Rings oraz Final Fantasy (zwłaszcza najlepiej ocenianej Final Fantasy VII), najnowszej parodii RPG od Behold Studios – Galaxy of Pen & Paper odnoszącej się z humorem do gier, książek i filmów Science Fiction, albo przenieść się do starożytności i sprawdzić się w walce z potworami zaczerpniętymi z mitologii egipskiej, greckiej i azjatyckiej. Można też powrócić do znanego świata fantasy w Warhammer Quest 2: The End Times, czy też zwrócić się ku zabawnym produkcjom inspirowanym popkulturą, takim jak Pocket Mortys – na podstawie pokręconej kreskówki dla dorosłych „Rick and Morty”, oraz Stranger Things: The Game, wykorzystującą popularność netflixowego hitu z pogranicza sci-fi i horroru, przedstawioną w stylu klasycznych gierek Nintendo.

Zarówno doświadczeni jak i rekreacyjni gracze prędzej czy później sięgną po pozycje typowo zręcznościowe, o wartkiej akcji, z efektami rodem z filmów Michael’a Bay’a. Wiele z nich może poszczycić się bogatą historią, co zwykle spotyka się z gorącym przyjęciem odbiorców, bowiem gracz to stworzenie sentymentalne. Sonic CD, Sonic the Hedgehog czy Super Mario Run to ciekawy przykład wykorzystania popularności kultowych bohaterów konsolowych, a Walking Dead: The Game – Season 2, Star Wars Rebels: Recon Missions oraz The Witcher: Versus – wykorzystania znanych i lubianych uniwersów.

Osobny gatunek, gdzie także trzeba wykazać się niemałą zręcznością i refleksem, stanowią gry sportowe. Przygotowanie dobrej produkcji tego typu na urządzenia mobilne nie jest łatwe, chociażby z oczywistych ograniczeń w sterowaniu. Nie wszystko zatem zostanie entuzjastycznie przyjęte przez użytkowników. Ci w 2017 roku najlepiej oceniali m.in.: WGT Golf, Madden NFL Mobile (futbol amerykański), NBA Jam (koszykówka), iStunt 2 – Snowboard, ciekawą gierkę bokserską Punch Club oraz Football Manager Touch 2017 z uznanej serii, gdzie wcielamy się w menadżera drużyny piłki nożnej.

Sporym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się, w pewnym sensie nawiązujące do sportu, gry karciane i kasynowe, zwłaszcza klasyczne wersje pokera. W sieci nie brakuje oczywiście tego typu propozycji, płatnych i darmowych, także i tych mobilnych, współpracujących z wieloma systemami operacyjnymi. Niemniej jednak aplikacje mają swoje zalety i oddanych fanów. Nie sposób wymienić wszystkich czołowych przedstawicieli tego gatunku, aczkolwiek na małe wyróżnienie zasługuje, zrzeszająca sporą społeczność Zynga Poker, a także Hearthstone: Heroes of Warcraft, czyli kolekcjonerska gra karciana, która zdobywa sobie coraz więcej fanów oraz inspirująco wpływa na świat pokera w ogóle.

Tak właśnie, w sporym skrócie, przedstawiają się najciekawsze kategorie gier i najchętniej wybierane pozycje wśród użytkowników iPhonów i iPadów w minionym roku. Wiele z nich, zwłaszcza te, które od dawna wzbudzają zainteresowanie graczy, z pewnością będzie utrzymywać się w czołówce rankingów także i w tym roku. Niemniej jednak z niecierpliwością oczekujemy kolejnych hitów wyprodukowanych w 2018.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx
()
x