piątek, 9 grudnia

Firma Google rozpaliła obawy związane z bezpieczeństwem systemu uwierzytelniania twarzy w swoim nowym smartfonie Pixel 4, przyznając, że odblokuje urządzenie, nawet gdy oczy użytkownika są zamknięte.

W tym tygodniu Google zaprezentował Pixel 4, który w większości spotkał się z pozytywnymi recenzjami, z których wiele chwaliło telefon za superszybki nowy system odblokowywania twarzy, który zastępuje czujnik odcisków palców i działa podobnie jak Apple Face ID na iPhone’ach, z wyjątkiem jednej, kluczowej dla bezpieczeństwa funkcji.

BBC odkryło, że Pixel 4 można odblokować twarzą użytkownika, nawet jeśli śpi (lub udaje, że śpi). Kontrastuje to z systemem Apple Face ID, który domyślnie włącza funkcję „wymaga uwagi”, która wymaga otwarcia oczu użytkownika w celu odblokowania iPhone’a. Wymaganie uwagi dla wygody można wyłączyć, ale Pixel 4 nie ma całkowicie równoważnej funkcji bezpieczeństwa.

 

Na szczęście Google nie ukrywa tego faktu. Strona pomocy Google mówi: „Twój telefon może także zostać odblokowany przez kogoś innego, jeśli będzie trzymany prosto przed twarzą, nawet jeśli oczy są zamknięte. Trzymaj telefon w bezpiecznym miejscu, takim jak przednia kieszeń lub torebka”.

Aby „przygotować się na niebezpieczne sytuacje”, Google zaleca przytrzymanie przycisku zasilania przez kilka sekund i dotknięcie opcji Blokowanie, która wyłącza powiadomienia i odblokowywanie rozpoznawania twarzy.

We wczesnych przeciekach Pixela 4 zrzuty ekranu ujawniły ustawienie „wymagaj, aby oczy były otwarte” dla odblokowywania twarzy, więc wygląda na to, że Google próbował wdrożyć funkcję podobną do Apple, ale nie mógł uruchomić jej na czas wypuszczenia urządzenia.

Przemawiając podczas premiery, menedżer produktu Pixel, Sherry Lin, powiedział: „W rzeczywistości istnieją tylko dwa systemy autoryzacji twarzą, które spełniają najwyższy poziom bezpieczeństwa, np. do płatności – nasz i Apple”.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa jednak się z tym nie zgadzają.

„Jeśli ktoś może odblokować telefon podczas snu, jest to duży problem z bezpieczeństwem” – powiedział w rozmowie z BBC bloger ds. bezpieczeństwa Graham Cluley. „Ktoś nieupoważniony – dziecko lub partner? – może odblokować telefon bez Twojej zgody, umieszczając go przed twarzą podczas snu”.

W oświadczeniu przekazanym BBC Google powiedział, że „z czasem poprawi funkcję Face Unlock”.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx