niedziela, 21 kwietnia

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) nie chce, aby konsumenci kupowali lub używali inteligentnych zegarków lub inteligentnych pierścionków, które rzekomo mierzą poziom glukozy we krwi metodami nieinwazyjnymi.

W udostępnionym dzisiaj ostrzeżeniu dotyczącym bezpieczeństwa FDA stwierdza, że inteligentne urządzenia, które mają sprawdzać poziom cukru we krwi bez nakłuwania skóry, mogą prowadzić do błędów w leczeniu cukrzycy, w tym do przyjmowania zbyt dużej lub zbyt małej dawki leków.

Żaden inteligentny zegarek ani inteligentny pierścień przeznaczony do nieinwazyjnego pomiaru lub oszacowania poziomu glukozy we krwi nie został autoryzowany, dopuszczony ani zatwierdzony przez FDA. Te nieinwazyjne urządzenia różnią się od urządzeń do ciągłego monitorowania poziomu glukozy (CGM), które przekazują dane za pośrednictwem aplikacji na inteligentny zegarek.

Krążą pogłoski, że Apple pracuje nad Apple Watchem, który będzie w stanie nieinwazyjnie mierzyć poziom glukozy we krwi, ale wprowadzenie takiego urządzenia na rynek zajmie jeszcze kilka lat. Apple bada optyczną spektroskopię absorpcyjną za pomocą lasera, aby świecić pod skórą w celu określenia poziomu glukozy we krwi, ale od 2023 roku prace Apple pozostawały na etapie weryfikacji koncepcji.

Obecnie dostępnych jest kilka tanich inteligentnych zegarków i inteligentnych pierścieni, które twierdzą, że są w stanie monitorować poziom glukozy bez nakłuwania skóry lub bez integracji z urządzeniem CGM. FDA twierdzi, że pacjenci powinni unikać takich urządzeń, a lekarze powinni ostrzegać pacjentów o ryzyku związanym ze stosowaniem nieautoryzowanych produktów do pomiaru poziomu glukozy we krwi.

FDA twierdzi, że pracuje nad tym, aby producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy nie wprowadzali na rynek nielegalnie nieautoryzowanych inteligentnych zegarków lub inteligentnych pierścionków, które rzekomo mierzą poziom glukozy we krwi.

Jeśli Apple w końcu wypuści na rynek zegarek Apple Watch wyposażony w czujnik do nieinwazyjnego monitorowania poziomu glukozy we krwi, Apple będzie musiał uzyskać zgodę FDA, zanim będzie mógł sprzedawać go w USA. Inne firmy, takie jak Samsung, pracują nad podobną technologią, ale tam nie są obecnie sprawdzane i oficjalnie zatwierdzane nieinwazyjne metody monitorowania poziomu cukru we krwi.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx