czwartek, 18 sierpnia

Epic Games, firma stojąca za grą Fortnite, która niedawno weszła w poważny spór z Apple w sprawie zasad App Store, ma na celu zorganizowanie szerszego sprzeciwu wobec Apple, donosi The Information.

Firma Epic w ciągu ostatnich kilku tygodni rzekomo skontaktowała się z innymi menedżerami technologicznymi z nadzieją na utworzenie koalicji firm, które są krytyczne wobec praktyk biznesowych Apple.

Chociaż Epic prowadził wstępne rozmowy ze Spotify, firma zajmująca się strumieniowym przesyłaniem muzyki nie podpisała umowy, aby dołączyć do Epic od zeszłego tygodnia. Spotify jednak odważył się dołączyć do sporu pochwalając decyzję Epic o „przeciwstawieniu się Apple”.

The Information sugeruje, że Epic może mieć trudności z rekrutacją firm do przyłączenia się do niej, nawet tych, które prywatnie sympatyzują z jej celami. Szef znanej firmy zajmującej się grami wideo powiedział, że wspiera wywieranie nacisku na Apple, aby obniżył stawki prowizji w App Store, ale obawiał się, że podjęcie skoordynowanych działań może naruszyć przepisy antymonopolowe. Nie wiadomo też, jaką rolę miałaby szersza grupa przeciwna Apple.

Chociaż Epic nie przekonał jeszcze innych firm, aby do niego dołączyły i wystąpiły przeciwko Apple, Epic rozpoczął poważną walkę o zasady App Store. W zeszłym tygodniu Epic wprowadził opcję płatności bezpośrednich w Fortnite, celowo omijając zasady Apple dotyczące zakupów w aplikacji.

Firma Apple zareagowała zgodnie z oczekiwaniami i usunęła aplikację Fortnite z App Store, po czym Epic Games złożyło wcześniej zaplanowany pozew przeciwko Apple, oskarżając firmę o bycie „potworem chcącym kontrolować rynki, blokować konkurencję i tłumić innowacje”.

Dzisiaj firma Apple wysłała do Epic pismo z groźbą zablokowania pełnego dostępu Epic Games do ‌App Store‌ i narzędzi programistycznych Apple, co uniemożliwiłoby Epic optymalizację silnika Unreal Engine dla sprzętu Mac i iOS, wpływając w ten sposób na aplikacje innych firm korzystające z silnika Unreal Engine.

Apple planuje cofnąć dostęp do wszystkich kont deweloperów Epic do 28 sierpnia, jeśli Epic nie będzie przestrzegać wytycznych App Store‌, ale Epic złożył pozew w trybie pilnym, próbując uzyskać do sądu zakaz odcięcia dostępu do narzędzi ‌App Store‌.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx