niedziela, 10 grudnia

Apple opublikował nowy dokument wsparcia technicznego informujący użytkowników iPhone’a, że kamery w ich urządzeniach mogą zostać uszkodzone w wyniku narażenia na określone częstotliwości drgań, takie jak te generowane przez silniki motocykli o dużej mocy.

Obiektywy aparatów iPhone’a z optyczną stabilizacją obrazu (OIS) lub autofokusem (AF) są podatne na to uszkodzenie ze względu na użycie żyroskopów i/lub czujników magnetycznych, które pomagają kompensować ruch i wibracje podczas robienia zdjęć lub nagrywania filmów wideo.

Ze względu na to ryzyko firma Apple zaleca użytkownikom, aby nie mocowali swoich iPhone’ów bezpośrednio do ramy lub kierownicy takich motocykli, ponieważ bezpośrednie przenoszenie wibracji może być intensywne. Apple zaleca nawet, aby użytkownicy montujący swoje urządzenia na urządzeniach o mniejszej mocy, takich jak motorowery i skutery elektryczne, używali przynajmniej uchwytu tłumiącego wibracje, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia.

Nie wiadomo czy istnieje jakiś konkretny powód, dla którego Apple opublikował ten dokument właśnie teraz, ale na przestrzeni lat pojawiło się kilka doniesień na forach dyskusyjnych i w innych miejscach na temat szkód spowodowanych przez takie sytuacje, w tym m.in w rowerach górskich.

Apple ostrzegał wcześniej, że systemy OIS i AF mogą podobnie ucierpieć z powodu zakłóceń magnetycznych, które pogarszają wydajność aparatu, gdy są używane z niektórymi akcesoriami iPhone’a, chociaż problemy związane z magnesem są zwykle tymczasowe i można je rozwiązać, po prostu usuwając akcesoria. Wibracje mogą łatwiej doprowadzić do trwałego uszkodzenia systemów.

Wszystkie modele iPhone’a od iPhone’a 7, a także iPhone’a 6 Plus i iPhone’a 6s Plus, mają OIS i/lub AF i potencjalnie mogą doświadczać tych uszkodzeń.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx