środa, 24 lipca

Chip A17 Bionic dla przyszłorocznych modeli Pro z linii iPhone 15 może być nawet o 35% wydajniejszy w porównaniu z obecnymi procesorami iPhone’a dzięki zastosowaniu nowszej technologii chipów wytwarzanych w procesie 3 nm.

Oczekuje się, że Apple zastosuje proces 3 nm dla chipu w iPhonie 2023. Obecny układ A16 Bionic wykorzystuje proces 4 nm TSMC, który oferuje lepszą wydajność i energooszczędność w porównaniu z układem A15 Bionic opartym na procesie 5 nm z poprzedniego roku.

Masowa produkcja procesu 3 nm TSMC rozpoczęła się w tym tygodniu, a Bloomberg cytując prezesa TSMC Marka Liu, informuje, że nowszy proces będzie wymagał o 35% mniej energii, zapewniając jednocześnie lepszą wydajność niż poprzedni proces 5 nm. Oczekuje się, że Apple będzie największym klientem TSMC w zakresie chipów 3 nm, podobno używając go w nadchodzących układach M2 Pro i ‌M2‌ Max oraz A17 Bionic dla ‌iPhone’a 15‌ Pro.

W zeszłym tygodniu raport ujawnił nowe wyzwania, przed którymi Apple stanął podczas opracowywania układu A16 Bionic dla iPhone’a 14 Pro i iPhone’a 14 Pro‌ Max. Według raportu, Apple miał bardziej agresywne plany ulepszenia GPU na chipie, nazywając go „skokiem pokoleniowym”. Apple początkowo chciał włączyć ray tracing dla procesora graficznego A16 Bionic, ale plany te zawiodły po przegrzewaniu się układu, co doprowadzało do słabej żywotności baterii. Ostatecznie Apple zmienił plany w ostatniej chwili i dodał procesor graficzny oparty na zeszłorocznym chipie A15 Bionic.

Brak bardziej zaawansowanego procesora graficznego w układzie A16 Bionic może oznaczać, że w przyszłym roku zobaczymy bardziej znaczące ulepszenia układu A17 Bionic w wysokiej klasy modelach iPhone’a 15. Po raz pierwszy w ofercie iPhone’a 14 firma Apple dała modelom Pro z wyższej półki nowszy układ A16 Bionic, zachowując modele z niższej półki z rocznym chipem A15 Bionic. Oczekuje się, że ten sam precedens będzie kontynuowany w przyszłym roku, przy czym tylko modele Pro zyskają A17 Bionic, podczas gdy modele postawowe będą korzystać z tegorocznego układu A16 Bionic.

Informacje dotyczące iPhone’a 15‌, iPhone’a 15‌ Pro i prawdopodobnie iPhone’a 15‌ „Ultra” są na razie mocno ograniczone, ale spodziewamy się kolejnych ulepszeń w aparatach, w tym obiektywu peryskopowego, rozszerzenia Dynamic Island na wszystkie modele w ofercie i nie tylko.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx