poniedziałek, 20 maja

Apple zaprezentował dziś iPadOS 16, który zawiera kilka nowych funkcji wspólnych z iOS 16 ale dodaje nowe przeznaczona dla iPada jak Freeform, współpraca w czasie rzeczywistym, nowe tryby wyświetlania czy wreszcie dedykowaną aplikację pogody.

Współpraca to zestaw nowych funkcji dostępnych w systemach iOS 16 i iPadOS 16, które umożliwiają użytkownikom wspólną pracę nad projektami w aplikacjach Apple na więcej sposobów i w czasie rzeczywistym.

Nowe funkcje Wiadomości umożliwiają użytkownikom rozpoczęcie współpracy i zarządzanie udostępnioną zawartością w Plikach, Keynote, Numbers, Pages, Notatki, Przypomnienia i Safari, a także w aplikacjach innych firm. Przykładowo, gdy użytkownik wyśle zaproszenie do współpracy za pośrednictwem Wiadomości, wszyscy w wątku zostaną automatycznie dodani do dokumentu, arkusza kalkulacyjnego lub projektu. Gdy ktoś wprowadzi zmianę w udostępnionym pliku, każdy może zobaczyć aktualizacje u góry wątku Wiadomości. A gdy użytkownik pracuje nad wspólnym projektem, może przejść do powiązanej rozmowy w Wiadomościach lub stuknąć, aby rozpocząć rozmowę FaceTime ze swoimi współpracownikami.

W przyszłości Apple wprowadzi również nową aplikację Freeform na iPadOS 16. To jak cyfrowa tablica, która według Apple jest idealna do sesji burzy mózgów i daje użytkownikom możliwość przeglądania, udostępniania i współpracy w jednym miejscu, z pełnym wsparciem dla Apple Pencil. Użytkownicy mogą przeglądać wpisy innych osób podczas dodawania treści lub wprowadzania zmian w czasie rzeczywistym. Freeform pozwala również współpracownikom rozpocząć sesję z FaceTime i zobaczyć aktualizacje od innych bezpośrednio w wątku Wiadomości.

Apple Mail otrzymuje również kilka ulepszeń w iPadOS 16, w tym możliwość anulowania dostarczonej wiadomości i planowanie wiadomości e-mail. Nowa funkcja Przypomnij później ponownie wyświetla wiadomości w określonym czasie, a użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia, jeśli zapomną o dołączeniu ważnej części wiadomości, takiej jak załącznik lub odbiorca.

Ponadto Apple twierdzi, że zupełnie nowe środowisko wyszukiwania zapewnia pełniejsze i dokładniejsze wyniki dzięki poprawianiu literówek i używaniu synonimów wyszukiwanych haseł, a także pozwala użytkownikom zobaczyć bogatszy widok kontaktów, udostępnionych treści i nie tylko.

Apple wprowadza także nową udostępnianą bibliotekę zdjęć iCloud na iPada, która pozwala nawet sześciu członkom rodziny współpracować i udostępniać zdjęcia we wspomnieniach, polecanych zdjęciach i widżecie Zdjęcia. Użytkownicy mogą udostępniać wszystkie swoje wcześniejsze zdjęcia lub korzystać z narzędzi konfiguracyjnych, aby dodać określone zdjęcia na podstawie daty zrobienia lub osób na zdjęciach. ‌Zdjęcia‌ można dodawać do kolekcji ręcznie lub przez Bluetooth lub sugestie udostępniania w aplikacji Dla Ciebie. Gdy ktoś w Bibliotece udostępnionej dodaje, edytuje lub usuwa zdjęcia, biblioteka jest aktualizowana dla wszystkich.

Safari zyska nowe opcje dostosowywania i współpracy. Udostępnione grupy kart umożliwiają użytkownikom współpracę nad zestawem kart ze znajomymi i natychmiastowe przeglądanie aktualizacji podczas wspólnej pracy, udostępnianie kart i zakładek oraz rozpoczynanie konwersacji bezpośrednio z Safari. Grupy kart otrzymują również dedykowane strony początkowe, które można dostosować za pomocą obrazu tła, zakładek i unikalnych sekcji, które każdy może zobaczyć i edytować.

Safari na iPadzie otrzyma również klucze dostępu, które według Apple są łatwiejszą i bezpieczniejszą metodą logowania, mającą na celu zastąpienie nimi haseł w Internecie i aplikacjach. Klucze dostępu są przechowywane na iPadzie, aby uniemożliwić hakerom ich wyciek lub nakłonienie użytkowników do ich udostępnienia. Są one specyficzne dla witryn, dla których użytkownicy je tworzą, a użytkownicy mogą logować się w witrynach lub aplikacjach na urządzeniach Apple i innych niż Apple za pomocą zapisanego hasła, skanując kod QR za pomocą iPada i używając Face ID lub Touch ID do uwierzytelniania.

Stage Manager to nowe środowisko wielozadaniowości, które automatycznie organizuje aplikacje i okna, aby szybciej i łatwiej przełączać się między zadaniami. Po raz pierwszy użytkownicy na iPadzie mogą tworzyć nakładające się okna o różnych rozmiarach w jednym widoku, przeciągać i upuszczać okna z boku lub otwierać aplikacje z Docka, aby tworzyć grupy aplikacji. Okno aplikacji, nad którą pracują użytkownicy, jest wyraźnie widoczne na środku, a inne otwarte aplikacje i okna są ułożone po lewej stronie w kolejności od ostatniej.

Dostępny na iPadzie Pro i iPadzie Air z chipem M1, Stage Manager ma pełną obsługę zewnętrznego wyświetlacza o rozdzielczości do 6K, dzięki czemu użytkownicy mogą pracować z maksymalnie czterema aplikacjami na iPadzie i czterema aplikacjami na zewnętrznym wyświetlaczu.

Z innych dodatków, funkcji Live Text trafi również do filmów wideo, dzięki czemu tekst będzie całkowicie interaktywny na wstrzymanej klatce filmowej. Tryb skalowanego wyświetlania pozwoli użytkownikom zwiększyć gęstość pikseli na wyświetlaczu, aby mogli zobaczyć więcej w swoich aplikacjach. Nowy tryb referencyjny umożliwi 12.9-calowemu iPadowi Pro wyświetlić obrazy w referencyjnych gamach kolorów zgodnych z popularnymi standardami oraz wideo w formatach SDR i HDR.

I na koniec, iPadOS 16 wprowadzi dedykowaną aplikację pogodową dla iPada. Wystarczy jedno dotknięcie, aby użytkownicy mogli zobaczyć najważniejsze informacje o pogodzie lub przejrzeć mapy, aby sprawdzić opady, jakość powietrza i temperaturę. Użytkownicy mogą również zostać powiadomieni, gdy w ich okolicy pojawi się alert pogodowy lub sprawdzić jakość powietrza za pomocą skali oznaczonej kolorami.

Wersja deweloperska iPadOS 16 jest dostępna dla członków Apple Developer Program od dzisiaj, a publiczna wersja beta będzie dostępna dla użytkowników iPadOS w przyszłym miesiącu.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx