niedziela, 14 lipca

Wraz z systemami iOS 18, iPadOS 18 i macOS Sequoia, Apple wprowadzi nowy, osobisty system sztucznej inteligencji o nazwie Apple Intelligence. Wykorzystuje on na urządzeniu generatywne modele języka naturalnego do ulepszenia korzystania z iPhone’a, iPada i Maca.

Jednak aby korzystać z tych nowych funkcji AI, potrzebne są najnowsze modele iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max firmy Apple. Tylko komputery Mac i iPady z czipami M1 lub nowszymi będą obsługiwały funkcje Apple Intelligence. Od czasu ujawnienia się tej informacji wielu użytkowników zadawało sobie pytanie o powód takiego ograniczenia.

W programie The Talk Show Live From WWDC 2024 John Gruber z Daring Fireball zadał to pytanie Johnowi Giannandrei (szefowi ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego), Gregowi Joswiakowi (szefowi ds. marketingu) i Craigowi Federighi (szefowi ds. inżynierii oprogramowania) firmy Apple. A oto jaka padła odpowiedź:

Giannandrea: „Uruchomienie tych modeli w czasie rzeczywistym, nazywa się wnioskowaniem, a wnioskowanie z dużych modeli językowych jest niesamowicie wymagające pod względem obliczeniowym. Tak więc jest to kombinacja przepustowości urządzenia, wielkości silnika neuronowego Apple i mocy urządzenia, aby faktycznie uruchamiać te modele wystarczająco szybko, aby były użyteczne. Teoretycznie można by uruchomić te modele na bardzo starym urządzeniu, ale działałyby one tak wolno, że byłyby bezużyteczne.”

Gruber: „Czyli to nie jest sposób, aby napędzić sprzedaż nowych iPhone’ów?”

Joswiak: „Nie, wcale nie. Jeśli tak by było bylibyśmy wystarczająco sprytni, aby zrobić to samo ogranicznenie również do najnowszych iPadów i Maców, prawda?”

Szef ds. inżynierii oprogramowania Apple, Craig Federighi, powiedział, że pierwszym krokiem firmy w przypadku każdej nowej funkcji jest opracowanie sposobu jej wprowadzenia na starsze urządzenia, o ile to możliwe. Ale jeśli chodzi o Apple Intelligence, „To jest sprzęt, którego potrzeba… To dość niezwykłe, aby uruchomić modele o takiej mocy na iPhonie” – dodał.

Modele iPhone’a 15 Pro wykorzystują czip A17 Pro, który ma 16-rdzeniowy silnik neuronowy nawet 2 razy szybszy niż czip A16 znajdujący się w iPhone 15 i iPhone 15 Plus, wykonując prawie 35 bilionów operacji na sekundę. Federighi zasugerował, że kolejnym ważnym aspektem, którego wymagają nowe funkcje AI, jest pamięć RAM. Dlatego też to nie jest przypadek, że wszystkie urządzenia kompatybilne z Apple Intelligence mają co najmniej 8 GB pamięci RAM.

Mimo ograniczeń, właściciele starszych iPhone’ów nadal mają wiele powodów do oczekiwania na nadchodzącą aktualizację oprogramowania Apple: iOS 18 oprócz Apple Intelligence oferuje kilka nowych funkcji, a każdy iPhone, na którym działa iOS 17 będzie kompatybilny z iOS 18. Obejmuje to iPhone’a XR z 2018 roku.

Udostępnij:
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chciałbyś się podzielić swoim przemyśleniem? Zostaw komentarzx